Si të bëni një pulë nga rrotullat e kartonit. Riciklimi

Zejet e bëra me rrotulla kartoni ato janë shumë në modë kohët e fundit. Në këtë post do t'ju mësoj se si të bëni një pulë super e lehtë me rrotulla letre higjienike të shoqëruara me vezë lodrash, perfekte për të zbukuruar një fermë, një teatër për fëmijë ose cep të dhomës së fëmijëve.

Materiale për të bërë pulën

 • Rrotulla letre higjienike
 • gërshërë
 • rregull
 • Ngjitës
 • Gome eva me ngjyra
 • Grushta gome Eva
 • Sytë e lëvizshëm
 • Shënues të përhershëm
 • Një tas ose tas
 • Vezë plastike

Procedura për bërjen e pulës

 • Për të filluar të marrë rrotulla letre higjienike që keni në shtëpi.
 • Matni gjatësinë me një vizore dhe prerë një shirit prej gome eva të ngjyrës që ju pëlqen më shumë që mbulon të gjithë konturin.
 • Gradualisht ngjiteni gomën eva në rrotullën e kartonit duke u siguruar që të jetë shumë e drejtë.

 • Sapo të rreshtohet rrotulla e kartonit, ne do të presim një drejtkëndësh me gome eva portokalli.
 • Kjo pjesë do të jetë kulmin.
 • Dele atë në gjysmë dhe prerë në një formë trekëndëshi.
 • Ne tashmë kemi formuar sqepin, tani unë do ta ngjis atë në fytyrën e pulës.

 • Sapo të ngjitet sqepi, unë do ta stërvit atë fytyrë
 • Unë do të ngjit sytë që lëvizin.

 • Me një shënues të përhershëm të zi do të bëj qerpikët në sy.
 • Me makinerinë e shpimit qarqet dhe disa copa gome eva nga punë të tjera, unë do të bëj disa rrathë për t'i dekoruar gjoksin e pulës.
 • Unë do të ngjit qarqet pak nga pak për të formuar një piramidë.

 • Me një zemër të kuqe do të bëj mjekrat e pulës, duke e vendosur poshtë.

 • Për të përfunduar pulën do të vendos kreshta Unë kam bërë me një drejtkëndësh prej gome eva dhe duke rrumbullakuar pjesën e sipërme duke formuar valë.
 • Merrni një tas nga shtëpia dhe disa lodra ose vezë çokollate dhe mund të keni pulën tuaj të plotë.

Shpresoj se të ka pëlqyer kjo ide, shihemi herën tjetër.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.