Si të bëni unaza me ndjesi

Mjeshtëri të ndjerë

Imazhi| Stefan Schweihofer nëpërmjet Pixabay

Keni dëshirë të bëni një aksesor të ri që plotëson veshjet tuaja për këtë sezon? Në këtë rast, mund të dëshironi të mësoni se si të bëni unaza me ndjesi. Është një material fantastik dhe shumë i gjithanshëm për të gjitha llojet e zanateve.

Falë strukturës së tij të ngurtë, mund të trajtohet lehtësisht për prerje dhe qepje në krahasim me materialet e tjera, kështu që nëse nuk keni punuar më parë me të dhe nuk keni shumë shkathtësi, nuk do të keni asnjë problem për të praktikuar dhe mësuar se si të bëni unaza të ndjera. Gjithashtu, shamia mund të gjendet në çdo dyqan dhe është mjaft e lirë.

Një unazë e ndjerë do t'i shtojë një prekje unike veshjeve tuaja! Dhe e kombinuar me një manikyr të bukur do të bie edhe më shumë në sy. Pra, mos hezitoni dhe qëndroni për të parë këtë postim nëse dëshironi të provoni të bëni një zanat ndryshe. Le ta bejme!

Mësoni si të bëni unaza të ndjera në formë luleje

Unazat e feltit në formën e një luleje janë një klasik që nuk mund të mungojë në kutinë tuaj të bizhuterive. Nuk keni ende ndonjë nga ky stil? Në këtë rast, më poshtë ju tregojmë se si mund të krijoni unazën tuaj të ndjerë në formë luleje.

Materialet që do t'ju nevojiten për të mësuar se si të bëni unaza me ndjesi

 • një bazë unazore
 • rruaza me ngjyra
 • një fletë ndjerë
 • gërshërë
 • Një laps
 • një gjilpërë dhe fije

Hapat për të mësuar se si të bëni unaza të ndjera në formë luleje

Një nga dizajnet që mund të bëni për të bërë unaza të ndjera është një lule e bukur. Ky lloj modeli shkon me çdo stil, kështu që do të jetë një nga modelet më të gjithanshme që mund të vishni së bashku me pjesën tjetër të aksesorëve tuaj. Le të shohim, në vijim, çfarë hapash do të duhet të ndërmerrni për ta bërë atë.

Hapi i parë është të vizatoni pesë petale të barabarta në fletën e ndjerë me ndihmën e një lapsi. Për t'i bërë ato të duken sa më identike, mund të vizatoni edhe një petal për të shërbyer si shabllon për të tjerët.

Pritini petalet me gërshërë, më pas përdorni një gjilpërë me fije për të bërë tre qepje në bazën e petalit të parë. Pa e prerë fillin, hapi tjetër është të përsërisni veprimin me pjesën tjetër të petaleve në mënyrë që të gjitha të bashkohen.

Më pas tërhiqni fillin për të bashkuar të gjitha petalet dhe bëni edhe një qepje për të bashkuar petalin e parë me të fundit. Në këtë mënyrë, lulja tashmë do të formohet.

Tani është koha për të marrë bazën e unazës dhe për ta ngjitur në lulen e ndjerë. Në rast se baza e unazës ka disa vrima, mund t'i bashkoni të dyja pjesët duke përdorur një gjilpërë dhe fije.

Më pas, përfitoni nga rasti për të qepur rruaza me ngjyrë në lule. Disa do të jenë të mjaftueshme për t'i dhënë lules një përfundim të këndshëm.

Dhe gati! Unaza juaj e ndjerë në formë luleje ka përfunduar.

Mësoni si të bëni unaza të ndjera në formë lepurushi

unazë e ndjerë lepurushi

Imazhi| Mësimi i kanalit në Youtube pa nxitim

Në rast se keni dëshirë ta kaloni pasditen duke bërë aktivitete në shtëpi me fëmijët tuaj, mund t'i mësoni se si ta bëjnë këtë unazë të bukur në formën e një lepurushi. Ose për veten e tyre, për festën e nënës ose gjyshes ose si dhuratë për një shoqe nga shkolla.

Materialet që do t'ju nevojiten për të mësuar se si të bëni unaza me ndjesi

 • Fletët e ndjerë ose mbetjet
 • gërshërë
 • Një rregull
 • Një laps
 • Një copë kartoni nga një kuti biskotash
 • pak silikon të nxehtë

Hapat për të mësuar se si të bëni unaza të ndjera në formë lepurushi

 • Gjëja e parë që duhet të bëni është të merrni një copë kartoni (qoftë nga një kuti biskotash ose një kuti drithërash) dhe vizatoni mbi të me lapsin dhe një vizore një drejtkëndësh rreth 15 ose 16 centimetra të gjatë. me 2 centimetra i gjerë.
 • Më pas shkurtoni skajet dhe rrumbullakosni ato. Më pas, palosni kartonin në gjysmë në mënyrë që pikat që do t'i bëjnë veshët e lepurushit të përputhen.
 • Hapi tjetër do të jetë të merrni copën e kartonit dhe ta vendosni në fletën e ndjerë për të bërë një model duke përdorur një laps ose shënues.
 • Merrni pjesën që rezulton dhe kaloni dy skajet, njëri mbi tjetrin, pothuajse duke bërë një nyjë në mënyrë që trashësia e një gishti të kalojë nëpër të.
 • Më pas, tërhiqni skajet derisa të jenë vetëm pak të ngurtë si veshët e një lepuri.
 • Hapi i fundit do të jetë vendosja e pak silikoni të nxehtë në një pikë që bashkon veshët e lepurit në mënyrë që ata të mos ndahen.
 • Më pas lëreni të thahet... Dhe do të ishte unaza e ndjerë në formë lepurushi!

Mësoni se si të bëni unaza me ndjesi spirale

Një tjetër model shumë i mrekullueshëm për të mësuar se si të bëni unaza me shami është një spirale. Nuk do të keni nevojë për shumë materiale dhe është shumë e lehtë ta bëni me pak durim. Është perfekte nëse doni të bëni një zanat ndryshe dhe origjinale.

Materialet që do t'ju nevojiten për të mësuar se si të bëni unaza me ndjesi spirale

 • Ndjerë me ngjyra
 • ujë dhe fije
 • gërshërë
 • Armë ngjitëse
 • Një llogari
 • gërshërë

Hapat për të mësuar se si të bëni unaza me ndjesi spirale

 • Për të filluar këtë zanat, ne do të duhet të presim dy shirita shamije afërsisht 30 centimetra të gjata si dhe dy pjesë të tjera më të shkurtra të ndjesisë.
 • Më pas, merrni copat e vogla të shamisë dhe filloni të qepni dy shtresa në anët në një distancë prej gjysmë centimetri, të cilat më pas do të formojnë unazën.
 • Pasi të keni qepur të dy shtresat, shkurtoni skajet e tepërta sa më afër tegelit.
 • Pasi të keni mbaruar me këtë hap, merrni shaminë dhe matni në gisht distancën që ju nevojitet për të bërë unazën tuaj. Nëse ju ka mbetur pak ndjesi, prijeni me gërshërë. Matni përsëri shaminë në gisht dhe kur skajet mbivendosen, është koha për të qepur me fije dhe gjilpërë për ta mbajtur atë në vend.
 • Për të bërë rruazën spirale, merrni dy shiritat e gjatë dhe vendosini njërin mbi tjetrin. Pastaj përpiquni t'i përafroni sa më mirë që të jetë e mundur. Mos harroni se ai që vendosni më poshtë do të jetë ai që do të mbetet i dukshëm më vonë.
 • Më pas, vendosni një rruazë silikoni në njërin skaj të shiritave të shamisë për t'i mbyllur ato. Nga atje, shiritat kthehen në vetvete për të bërë spirale. Në çdo distancë të caktuar, aplikoni pak silikon për të rregulluar rruazën në formë spirale dhe vazhdoni të rrotulloni deri në fund. Aplikoni sërish pak silikon për të ngjitur skajin tjetër.
 • Hapi i fundit do të ishte qepja e një rruaze të rrumbullakosur në qendër të rruazës spirale të ndjerë me disa qepje. Në fund qepni unazën e ndjerë në rruazën spirale.
 • Dhe gati! Tani keni përfunduar këtë unazë të bukur të punuar me dorë nga ndjesi spirale.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.