Si të qepni një zinxhir çante me dorë

qepni zinxhirin e një qese me dorë

Imazhi| moritz320 nëpërmjet Pixabay

Nëse jeni një nga ata njerëz që keni një dozë të madhe kreativiteti dhe pëlqeni të dizajnoni dhe bëni aksesorët e tyre, me siguri në më shumë se një rast keni krijuar shamitë, kapele, shirita koke, mbulesa celulari dhe madje edhe çantat tuaja. Në rastin e fundit, nëse ju pëlqen t'i mbani çantat tuaja të mbyllura mirë dhe të mbrojtura, me siguri do të dëshironi të vendosni një lloj butoni, magneti ose shtrëngimi, si mbyllje. Janë metoda shumë të thjeshta që duken shkëlqyeshëm me çantën në tërësi dhe gjithashtu përmbushin funksionin e tyre në mënyrë perfekte.

Por a keni menduar të përdorni një zinxhir në çantën tuaj për ta mbyllur atë? Në fillim, mund të duket si një metodë disi e komplikuar në krahasim me magnet ose butona, por në realitet nuk është kështu. Qepja e një zinxhiri çanta me dorë është mjaft e lehtë nëse e dini se si. Për këtë arsye, ne do t'ju tregojmë më poshtë si të qepni një zinxhir çante me dorë në këtë tutorial të vogël, i cili do të jetë i dobishëm edhe për çantat e tualetit, në një çantë pëlhure për pazar apo çfarëdo që dëshironi. Le të fillojmë!

Materiale për të mësuar se si të qepni një zinxhir çanta me dorë

Gjëja e parë që do të na duhet është një zinxhir që paraqet të njëjtën gjatësi si brazda që do të mbulojmë. Nese eshte pak me e gjate nuk ndodh asgje sepse mund te fshihet, ndersa nese eshte pak me e shkurter mund ta mbyllni edhe pse eshte mire qe te kete te njejten madhesi.

Filli nuk mund të kalohet tek, por dyfish që të ketë forcë dhe në fund të dy fijeve duhet të lidhet një nyjë për t'i bashkuar. Për sa i përket gjatësisë së fillit, ajo nuk duhet të jetë kurrë më e gjatë se krahu ynë, sepse nëse merrni një fije shumë të gjatë për ta bërë atë të zgjasë të gjithë punën, mund të krijohen nyje. Në rast se ju mbaron filli në mes të një pjese, mos u shqetësoni sepse filli mund të ndryshohet gjithmonë. Gjithçka që duhet të bëni është të qepni disa nyje, të prisni fillin dhe thjesht të shtoni një të re për të vazhduar zanatin.

Do të na duhet gjithashtu një gjilpërë, gërshërë dhe kunja për të kryer këtë zanat.

hapat për të mësuar si të qepni një zinxhir çante me dorë

Imazhi | Myriams-Fotot nëpërmjet Pixabay

 • Para së gjithash do të duhet të vendosim zinxhirin në çantë dhe ta mbajmë me kunjat. Zinxhir mund të vendoset edhe i mbyllur edhe i hapur, edhe pse është mirë ta bëni të hapur sepse është pak më e lehtë. 
 • Do të shihni që në fund të zinxhirit ka një bravë, e cila është një ndalesë. Pjesa tjetër e pëlhurës që ka mbetur nga zinxhiri duhet të paloset pasi nuk duket.
 • Më pas, vendosëm zinxhirin në një cep të vogël të folesë së çantës dhe filluam të lidhim çantën ose rreshtimin e çantës në zinxhir. Mos harroni të vendosni kunjat në të gjithë zinxhirin. Nuk është e nevojshme t'i vendosni ato shumë afër njëra-tjetrës, por është e përshtatshme që të marrin mirë të gjithë gjatësinë e zinxhirit në mënyrë që të mos ketë hapësira që mund të lëvizin lart ose poshtë.
 • Kur ngjitni kunjat në zinxhir, gjithmonë përpiquni të shkoni në një vijë të drejtë.
 • Hapi tjetër është qepja e zinxhirit. Mund të përdorni një fije me ngjyrën e zinxhirit ose një tjetër. E rëndësishme është ta bëni atë sa më të fshehur. Përpiquni të kapni pëlhurën e zinxhirit dhe pëlhurën e çantës kur e kaloni qepjen e parë. Kini kujdes në këtë hap sepse filli nuk duhet të shihet jashtë çantës. Kjo do të thotë, gjilpëra duhet të marrë vetëm pëlhurën e zinxhirit dhe pëlhurën e skajit të çantës, jo fytyrën e jashtme.
 • Pasi të keni bërë qepjen e parë, vazhdoni përgjatë gjithë gjatësisë së zinxhirit duke bërë qepje të drejta deri në fund. Ata nuk duhet të jenë shumë afër njëri-tjetrit ose shumë të vegjël, por duhet të jenë të saktë. Kini kujdes, mos bëni qepje shumë të mëdha ose në distanca shumë të mëdha pasi zinxhiri mund të bjerë shpejt nga çanta.
 • Kur të arrijmë në fund të zinxhirit, hapi tjetër është të lidhim një nyjë. Për të siguruar zinxhirin, është e përshtatshme të bëni disa nyje të tjera qepëse sepse zinxhirët i nënshtrohen presionit të hapjes dhe mbylljes së vazhdueshme, me të cilat këto nyje do të na ndihmojnë ta mbajmë atë të fortë.
 • Më pas, mbetet të qepim anën tjetër të zinxhirit në të njëjtën mënyrë që kemi qepur të parën. Kur të arrini në fund dhe të bëni nyjet përkatëse të qepjes, do të jetë koha të mbyllni zinxhirin e çantës dhe të kontrolloni rezultatin.
 • Kaq e lehtë! Ju tashmë keni arritur të qepni zinxhirin në çantën tuaj me duart tuaja. Tani ju vetëm duhet ta provoni dhe ta tregoni atë.

Cili është ndryshimi kryesor midis qepjes së një zinxhiri çanta me dorë apo me makinë?

Zipat e çantave ose çantave të tualetit mund të qepen si me dorë ashtu edhe me makinë, sipas dëshirës tuaj. Dallimi kryesor i metodës është se nëse e qepni zinxhirin me dorë, do të keni mundësi fsheh qepjet ndërsa nëse e bëni me makinë, ato do të jenë të dukshme.

Megjithatë, nëse shkoni për një fije që ka të njëjtën ngjyrë me pëlhurën e çantës, ato nuk do të jenë as shumë të dukshme. Nga ana tjetër, duhet përmendur gjithashtu se qepja e zinxhirit të çantës me makinë është shumë më e shpejtë sesa të bësh me dorë, por nëse i pëlqeni zanatet do ta shijoni shumë procesin dhe koha do të kalojë.

Tani që dini se si të qepni një zinxhir në një çantë me dorë, thjesht duhet të zbatoni këto hapa të thjeshtë në praktikë për të shtuar një zinxhir të ri në çantën tuaj ose për të rregulluar atë që është dëmtuar. Do të shihni që vendosja e një zinxhiri me dorë do të jetë shumë më e lehtë nga sa e kishit menduar fillimisht. Gati për të filluar?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.