Si ta bëni vazon e qetësisë në një mënyrë të thjeshtë dhe të lehtë.

Në postimin e sotëm do të shohim se si ta bëjmë tenxheren e qetësisë në një mënyrë të thjeshtë dhe të lehtë.

Kavanoza e qetësisë është një nga teknikat më të njohura arsimore të metodës Montessori. Kjo metodë është shumë e lehtë për tu zbatuar dhe ofron rezultate të favorshme për një periudhë shumë të shkurtër për t’i mësuar fëmijët tuaj të menaxhojnë emocionet e tyre.

Materiale për ta bërë vazon e qetësisë:

 • Një kavanoz qelqi ose një shishe plastike, mundësisht transparente dhe pa etiketa.
 • Glitter (i njohur edhe si vezullim, vezullim ose diamant) sipas zgjedhjes së fëmijës, megjithëse ideali është të zgjedhësh tone të lehta pasi janë më relaksuese.
 • Ngjitës transparent.
 • Uji i ngrohtë i rubinetit.
 • Ngjyrosja e ushqimit për të ngjyrosur ujin.
 • Një shkop ose lugë për të trazuar.

proceso:

 • Hidhni ujin e vakët nga çezma në kavanozin e qelqit ose shishja plastike për të mbushur më shumë se gjysmën.
 • Pastaj shtoni ngjitësin në ujë. Mbani në mend se sa më shumë ngjitës të shtoni, aq më shumë do të duhet që zbritja të zbresë, në mënyrë që të ketë një efekt më relaksues.
  • Në varësi të madhësisë së kavanozit tuaj, dy lugë gjelle do t'ju shërbejnë.

 • Shtoni dy ose tre pika të ngjyrosësit të ushqimit që i vogli ka zgjedhur për të ngjyrosur ujin.
  • Mundohuni ta mbani atë në një ngjyrë të zbutur në mënyrë që efekti qetësues të jetë më i madh
 • Heq me një shkop ose lugë në mënyrë që uji të përzihet me ngjyrën e ushqimit.

 • Tjetra, lëreni fëmijën të zgjedhë ngjyrën e shkëlqimit që i pëlqen më shumë.
  •  Shtoni në ujë rreth 3-4 lugë çaji ëmbëlsirë plot shkëlqim.
 • Llokoçis në mënyrë që shkëlqimi të përzihet mirë me ujin dhe ngjitësin.

 • Mbushni shishen me më shumë ujë ose shtoni edhe pak vezullim nëse nuk mjafton. Llokoçis
 • Dekoroni kapakun sipas dëshirës tuaj.
  • Ju mund të vendosni një afishe dhe të voglin ta vendosni emrin e tij ose si në rastin tim me embossing vendosni fjalën e qetë.

 • Pastaj, vendosni kapakun dhe mbylleni fort në mënyrë që uji të mos dalë jashtë kur hiqni shishen. ç
 • Mund ta vendosni në ujë të nxehtë për rreth njëzet minuta dhe ta pastroni me vakum, siç bëhet me konservat, për ta bërë më të vështirë hapjen

I zgjuar! Fëmija juaj tashmë ka kavanozin e tij të qetësisë, ju mund ta shoqëroni për t'u çlodhur dhe kur të jetë më i qetë, flisni për atë që ka ndodhur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.