Si të bëni xhufka dekorative

xhufka dekorative

Thekët dekorativë janë shumë të gjithanshëm sepse mund të përdoren për të dekoruar veshje, aksesorë dhe madje edhe sende shtëpiake si dorezat e dyerve. Bërja e këtyre xhufkave është vërtet e thjeshtë dhe me një material të aksesueshëm si leshi, mund te krijoni te gjitha llojet e xhufkave dekorative.

Nëse dëshironi t'u jepni këtyre xhufkave një prekje më boho, mjafton të shtoni disa topa druri ose rruaza me ngjyra. Opsionet janë aq sa imagjinata juaj, sepse pasi të mësoni se si të bëni xhufka dekorative me këtë teknikë, nuk do të mund të ndaloni së krijuari madhësi dhe ngjyra të ndryshme. Le të shohim se si janë bërë dhe cilat janë materialet që ju nevojiten.

xhufka dekorative, materiale

Për të krijuar xhufkat që ju nevojiten vetëm tre materiale, të cilat janë:

  • Lana jo shumë i trashë
  • disa Tijeras
  • Një pjesë e kartonit gjatësinë që dëshironi të bëni xhufkat tuaja

hap 1

Mbi karton vendosim fundin e leshit vertikalisht, ne e mbajmë fort me gisht dhe fillojmë të mbështjellim leshin në vetvete.

hap 2

Ne tjerr leshin derisa të merrni trashësinë e dëshiruar. Sa më shumë rrotullime të keni, aq më e trashë do të jetë xhufka.

hap 3

Prisni një copë leshi rreth 20 centimetra, kalojmë pjesën e sipërme duke marrë të gjitha fijet. Ne bëjmë një nyjë shumë të fortë.

hap 4

Ne prerë leshi në fund.

hap 5

Marrim një copë leshi rreth 20 centimetra, ne bëjmë një gjysmë hark siç shihet në imazh dhe vendoseni në xhufkë.

hap 6

Me fundin e gjatë ne erë mbi xhufkë, duke lënë rreth dy centimetra nga fillimi. I japim disa xhiro, derisa të shohim që merr një formë të bukur.

hap 7

Tani marrim litarin e mbetur dhe e kaluam nëpër lak.

hap 8

Tani do të marrim fundin më të shkurtër, atë që ishte në krye dhe e tërheqim fort. Në këtë mënyrë laku do të mbyllet dhe filli do të fiksohet pa pasur nevojë të bëhen më shumë nyje.

hap 9

E presim fundin e tepërtMos kini frikë, nuk do të prishet.

hap 10

Për të përfunduar xhufkën dekorative na mbetet vetëm Pritini thekat në mënyrë që të jenë të gjitha sa më të barabarta e mundur. Dhe kaq, tashmë kemi një xhufkë të bukur për të mbushur me ngjyra çdo cep të shtëpisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.