Si të zgjidhni një xhins

Si të përdorni kripën për të zbutur xhinsin

Pantallonat xhins janë një nga veshjet më të gjithanshme dhe më të kërkuara në dollapin tonë pasi kombinohen praktikisht me gjithçka. Kjo është arsyeja pse është gjithmonë e përshtatshme të kemi disa palë ngjyra dhe prerje të ndryshme për veshjet tona. Dhe kur nuk ju shërbejnë më ose nuk ju pëlqejnë më, mos u shqetësoni sepse gjithmonë mund të përdorni pëlhurën e tyre për t'i dhënë një jetë të re, për shembull me vepra artizanale.

Kështu, Pëlhura xhins mund të riciklohet dhe përdoret për të bërë krijime të bukura me të cilat do të gjeneroni më pak mbeturina dhe me të cilat gjithashtu mund të kurseni para nëse planifikoni të bëni një zanat si dhuratë.

Në rast se dëshironi të përdorni pëlhurën xhins për të bërë disa vepra artizanale me të cilat të befasoni njerëzit tuaj, atëherë ne do t'ju tregojmë si mund të zgjidhni një xhins.

pëlhurë xhins pambuku

Është pëlhura më e zakonshme kur flasim për xhins. Duke qenë se është prej fibrash natyrale, ndër karakteristikat e tij bie në sy se kjo pëlhurë është e qëndrueshme dhe e rehatshme kështu që mund ta përdorni për të bërë vepra artizanale si përparëse e ricikluar me xhins.

Materiale për të bërë një përparëse të ricikluar me xhins pambuku

 • Disa pantallona të vjetra xhins
 • Disa gërshërë për të prerë letrën dhe të tjera për të prerë pëlhurën
 • Gazete
 • Një laps
 • Një gomë
 • një numërues metrikë
 • Kunjat
 • Një rregull

Hapat për të krijuar një përparëse të ricikluar me xhins pambuku

 • Së pari do të bëjmë modelin për përparësen. Ne do të përdorim masën shirit për të bërë një drejtkëndësh 65 x 30 centimetra në letër.
 • Nga poshtë lart, përsëri me masë shiriti do të masim 43 centimetra.
 • Pastaj në krye nga buza do të masim 12 centimetra.
 • Më pas do t'i bashkojmë të dyja pikat në formë të lakuar me pika të vogla.
 • Ne do të rrumbullakojmë qoshet e drejtkëndëshit tonë me përmasa 2 centimetra dhe do t'i shënojmë me laps.
 • Më pas do të përdorim një nga xhepat e pasmë të pantallonave për ta vendosur në pjesën e përparme të përparëses. Për këtë do të masim 27 centimetra në drejtkëndëshin e letrës dhe aty do të vendosim xhepin.
 • Në krye të modelit të përparëses, bëni një shenjë lapsi 3 inç në të dy anët dhe bashkojeni me një vijë të drejtë.
 • Prisni modelin me gërshërë letre dhe bëni një palosje aty ku janë 3 centimetra.
 • Pritini gjithashtu pjesën e "mëngës" të përparëses.
 • Rripi i qafës së përparëses sonë do të jetë 52 x 2,5 centimetra. Ato që shkojnë në bel duhet të kenë përmasa 60 x 3 centimetra. Do të bëhen dy shirita të këtij lloji.
 • Më pas merrni pantallonat dhe me gërshërët e pëlhurës prisni pëlhurën deri në këmbë. Tani shkurtoni këmbët sa më lart që të jetë e mundur në zonën e bigës.
 • Pastaj hidhni një nga xhepat. Kini kujdes kur e bëni këtë që të mos e prisni pëlhurën më shumë se sa duhet dhe ta grisni gabimisht.
 • Më vonë ai vë në kontrast pëlhurën e të dy pantallonave të hapura njëra mbi tjetrën. Vendosni modelin e letrës mbi to. Shënoni skajet me një copë shkumës dhe përdorni gërshërët e rrobave për të prerë konturin e përparëses.
 • Përfitoni nga pëlhura xhins nga beli i pantallonave për të bërë shiritat e përparëses. Pritini pëlhurën me kujdes. Do të përdoret për qafën. Shënoni 52 centimetra. Bëni të njëjtën gjë me xhinsin për këto shirita beli, duke shënuar 60 centimetra.
 • Qepni përparësen duke bashkuar pjesët e ndryshme të pëlhurës me një fije matës të trashë përgjatë vijës së përparme deri në një centimetër. Kur të jetë qepur, hapni tegelin për t'i dhënë një fund më të mirë. Përdorni gjilpërat numër 18.
 • Hapi tjetër është të vendosni xhepin në përparëse me ndihmën e modelit të letrës. Shënoni me shkumës në xhins pikën ku do ta vendosni. Paloseni xhepin përgjysmë për të gjetur qendrën dhe me një gjilpërë vendoseni në përparëse duke u siguruar që të jetë i përqendruar mirë.
 • Më pas fileto skicat e përparëses. Më pas me një shtresë të drejtë palosni konturin një centimetër nga njëri skaj në tjetrin. Gjithashtu fileto rripat e përparëses.
 • Qepni rripat e qafës XNUMX cm nga pjesa e sipërme e përparëses në anën e djathtë. Bëni të njëjtën gjë me rripat e belit.
 • Në fund hekurosni xhinsin dhe do ta kishit gati përparësen xhins.

pëlhurë xhins elastan

Ndryshe nga pambuku, xhins material elastik është një fibër sintetike që i jep veshjes një elasticitet të madh që sjell rehati. Kjo pëlhurë ju lejon të lëvizni më lirshëm kur bëni veprime të përditshme. Përveç kësaj, është rezistent ndaj djersës me të cilat kjo lloj pëlhure xhins është e përshtatshme për të bërë vepra artizanale si byzylykët.

Byzylykët prej pëlhure xhins shkojnë praktikisht me gjithçka, kështu që nëse doni të mësoni se si ta bëni këtë zanat, më poshtë do të shohim materialet dhe hapat që do t'ju duhen.

Materiale për të bërë një byzylyk xhins elastan

 • Një palë gërshërë për të prerë pëlhurën
 • disa shaka të ndritshme
 • Hilo
 • gjilpërë
 • Mbetje pëlhure xhins elastan
 • Një kapëse për mbylljen e byzylykut

Hapat për të bërë një byzylyk elastan xhins

 • Merrni pëlhurën xhins elastan që keni zgjedhur për zanat dhe me ndihmën e gërshërëve për të prerë pëlhurën, prisni një drejtkëndësh.
 • Më pas merrni pëlhurën dhe mateni me trashësinë e kyçit të dorës në mënyrë që të përshtatet me madhësinë tuaj.
 • Më pas, vendosni aplikimet në pëlhurën e xhinsit dhe qepni ato nga poshtë lart, duke siguruar çdo diamant të rremë me disa kalime fijesh në mënyrë që të ngjitet mirë.
 • Në fund qepni një kapëse në skajet për të mbyllur byzylykun me gjilpërë dhe fije. Dhe gati! Në vetëm disa hapa mund të krijoni një byzylyk të bukur elastan xhins.

Tani ju e dini se si të zgjidhni xhins për të bërë disa vepra artizanale të bukura duke përdorur këtë lloj pëlhure. Ju ndoshta dëshironi të përdorni pëlhurën xhins nga xhinset e vjetra ose një fustan të vjetër që nuk e vishni më sepse nuk ju pëlqen. Në këtë mënyrë, ju mund ta ricikloni këtë material dhe t'i jepni një jetë të re për të bërë krijime të reja dhe për të kaluar një kohë të mirë me hobin tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.