Tharja e feta portokalli për të bërë dekorime

Përshëndetje të gjithëve! Në zanatin e sotëm do të shohim si të thahen lehtë feta portokalli ose lëvozhga portokalli për të qenë në gjendje të bëni dekorime në vjeshtë. Mund të përdoret për të bërë qirinj ose pjesë qendrore.

Dëshironi të dini se si mund ta bëni?

Materialet që do të na duhen për të tharë portokallet tanë

 • Portokall, aq sa mund të vendosni në një tepsi furre.
 • Thikë
 • Fletë pjekje dhe letër
 • furrë

Duart në zanat

 1. Gjëja e parë që do të bëjmë është prisni portokallet në fetaMe Fetat nuk duhet të jenë shumë të holla sepse mund të digjen shumë shpejt. Mund të përdorni edhe lëvoren e portokallit, por duke pasur parasysh se këto pjesë duhet të kontrollohen që të mos digjen.
 2. Vendosëm furrë në 200º në mënyrë që të bëhet më e ngrohtë. Ndërkohë vendosim letër në tepsi dhe i shpërndajmë mirë të gjitha feta në mënyrë që të mos prekin shumë njëra -tjetrën dhe të gjitha të thahen pa problem, përveç që të jenë në gjendje të kontrollojnë nëse digjen.

 1. ne do të shkojmë duke siguruar që ato të mos digjen. Kur të ketë kaluar një kohë, ne do t'i kthejmë ato. Pamja e portokallit duhet të jetë ajo e frutave të thata.
 2. Kur të duket kështu, fikeni furrën dhe lëreni të pushojë pak brenda para se ta hiqni tepsinë dhe transferojini feta në një raft teli që të ftohen lehtë pa krijuar mjegull që lag lag feta portokalli.
 3. Pasi të jetë ftohtë, mund t'i ruajmë në qese letre ose t'i përdorim drejtpërdrejt për të dekoruar qirinj, pjesë qendrore, kurora, dekoroj ëmbëlsira, etj ...

Dhe gati! Ju mund ta përdorni të njëjtin proces me llojet e tjera të frutave të tilla si limon, grejpfrut, limon, etj ... përpiquni të shihni se cilat ju pëlqejnë më shumë.

Shpresoj që të gëzoheni dhe të bëni këtë zanat për të dekoruar shtëpinë tuaj me ardhjen e Vjeshtës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.