Tigër argëtues që artikulon me dorë

Tigër argëtues që artikulon me dorë

Ky tigër është një mrekulli për të vegjlit. Ata do të duan të marrin në dorë këtë. kafshë qesharake, edhe pse... edhe prindërve! pasi mund ta përdorni për të bëj të vegjëlit të qeshin. Me karton mund të bëni kafshë të bukura si ky tigër, ku a mund të artikulosh dhe ta bëjë atë të përpijë gjithçka që gjen. Mos harroni se këtë zanat mund ta gjeni edhe me një video tutorial, do ta gjeni pak më poshtë.

Materialet që janë përdorur për tigrin:

 • Karton portokalli, të verdhë, të bardhë dhe të kuqe.
 • Shënues i zi.
 • Gërshërë.
 • Laps.
 • Busulla.
 • Sytë e mëdhenj për vepra artizanale.
 • Silikoni i nxehtë dhe arma juaj ose ndonjë ngjitës.

Ju mund ta shihni këtë manual hap pas hapi hap në videon e mëposhtme:

Hapi i parë:

Marrim busullën dhe përgatitemi të bëjmë një rreth me diametër 6 cm. Në pjesën qendrore ku kemi qendrën e rrethit, bëjmë një vijë të drejtë 15 cm poshtë. Në majë të vijës tjetër, bëjmë një rreth tjetër me diametër 6 cm.

Hapi i dytë:

Ne shënojmë dy vija paralele që vizatohen në skajet e rrethit. Më pas e presim.

Hapi i tretë:

Presim një drejtkëndësh prej kartoni të kuq që shtrihet nga qendra e një rrethi në tjetrin. Ne vizatojmë një vesh me dorë të lirë në karton portokalli. Më pas e përdorim si shabllon për të bërë një tjetër.

Hapi i katërt:

Me njërin nga veshët e përdorim sërish si shabllon për të bërë një tjetër. Këtë herë do ta vizatojmë në një tjetër të vogël, pasi kjo do të jetë ajo që kemi prerë. Pjesët e verdha i ngjisim brenda portokallisë dhe do të formojmë veshët. Më pas i ngjisim në strukturë.

Hapi i pestë:

Ne e palosim strukturën në gjysmë. Më pas marrim një copë rrethi nga lart dhe e palosim nga jashtë, në mënyrë që të bëjmë fytyrën e tigrit.

Tigër argëtues që artikulon me dorë

Hapi i gjashtë:

Në një copë kartoni të bardhë, bëjmë një feçkë me dorë të lirë. Me shënuesin e zi vizatojmë hundën dhe pikat e zeza.

Hapi i shtatë:

Ne mbyllim sytë. E kemi ngjitur edhe feçkën, por do ta vendosim në mënyrë strategjike që të mos godasë pjesën e poshtme të gojës kur e manipulojmë. Ne lyejmë vijat e zeza në fytyrë. Ne gjithashtu pikturuam disa vija të zeza rreth kuadratit të kartonit të kuq.

Hapi i tetë:

Presim dy copa kartoni portokalli dhe i japim formë që të ngjitet pas strukturës. Ideja është që ne mund ta mbajmë me gishta dhe mund ta hapim dhe mbyllim.

Tigër argëtues që artikulon me dorë

Hapi i nëntë:

Vizatojmë një copë goje në fund me shënuesin e zi.

Tigër argëtues që artikulon me dorë


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.