Ushqyes zogjsh me kanaçe të ricikluara

Ushqyes zogjsh me kanaçe të ricikluara

Nëse ju pëlqen të ricikloni, këtu është një zanat shumë argëtues për të dekoruar kopshtin tuaj. Ne kemi pastruar disa kanaçe të ushqimit dhe ka bërë disa ushqyes për zogjtë. Ideja është fantastike, sepse me pak gome eva, bojë, disa tela dhe rruaza kemi bërë diçka shumë argëtuese dhe me shumë ngjyra.

Materialet që kam përdorur për dy kanaçe:

 • Dy kanaçe bosh dhe të pastra për riciklim
 • Gome blu eva
 • Gome eva roze
 • Bojë me spërkatje të çdo ngjyre ose bojë akrilike
 • Një litar i trashë
 • Rruaza druri me ngjyra dhe madhësi të ndryshme
 • Laps
 • gërshërë
 • Silikoni i nxehtë dhe arma e saj
 • Kaçavidë e vogël me majë të rrumbullakët
 • Një çekiç
 • Një vizatim në formën e një lule. Mund ta printoni në këtë foto:

Lule për t’u shtypur

Ju mund ta shihni këtë zanat hap pas hapi në videon e mëposhtme:

Hapi i parë:

Ne duhet t'i përgatisim kanaçet shumë të pastra dhe të thata para se t'i lyejmë. Ne do të pikturojmë me llak pjesën e jashtme të kanaçes, në rastin tim kam përdorur ngjyrën e bardhë. Ose nëse preferoni mund ta pikturoni nga bojë akrilike. Në rastin tim kam përdorur ngjyrën blu.

Hapi i dytë:

Ne shtypim një lule dhe ne e bëjmë atë në një shkallë të tillë që të mund të përshtatemi me perimetrin e anijes brenda vizatimit. Ne prerë lulen e letrës.

Hapi i tretë:

Ne marrim lulen e prerë dhe e vendosim atë sipër goma eva. Ne do të përdorim lulen si një model për të bërë një kopje tjetër. Për atë vizatojmë skicën e vizatimit në shkumën e gomës dhe më vonë do ta presim. Në këtë mënyrë tashmë do të kemi lulen për ta vendosur më vonë.

Hapi i katërt:

Vendosim kanaçe në pjesën qendrore të lules dhe ne vizatojmë skicën me laps. Atëherë do të vizatojmë një rreth tjetër i vogël brenda rrethit të madh që kemi vizatuar. Ne do të prerë rrethin e vogël dhe të gjithë diferencën që kemi lënë deri në rrethin e madh ne do të prerë atë në qerpikët e vegjël. Ne do t'i përdorim këto skeda për të ngjitur lulen në kanaçe.

Hapi i pestë:

Ne e ngjisim lulen në kanaçe Duke vendosur një pikë silikoni në secilën skedinë dhe duke e bashkuar atë në kanaçe, në këtë mënyrë do të lëmë formën e petaleve nga jashtë.

Ushqyes zogjsh me kanaçe të ricikluara

Hapi i gjashtë:

Ne e shpojmë kutinë në të dy anët, një në zonën e përparme dhe një në pjesën e prapme. Për të bërë vrimat ne do ta ndihmojmë veten me një kaçavidë të imët ose të vogël dhe një çekiç. Në këtë mënyrë ne do ta bëjmë atë shpejt dhe lehtë.

Ushqyes zogjsh me kanaçe të ricikluara

Hapi i shtatë:

Ne do ta vendosim litarin në një nga vrimat dhe do ta lidhim në pjesën që nuk është e dukshme. Në pjesën tjetër që do të varet ne do të vendosim rruaza. Ne do të lëmë një pjesë të litarit që do të varet dhe ne do të llogarisim gjatësinë e nevojshme për të ri-lidhni skajin tjetër në vrimën tjetër. Para se ta lidhni ne do të vendosim rruaza ata do të shkojnë në anën tjetër. Në këtë mënyrë do të kemi gati kanaçet tona në formën e ushqyesve të shpendëve.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.