Varëse Hippie e bërë me një CD

Varëse Hippie e bërë me një CD

Për ata që duan riciklimin këtu kemi një mënyrë origjinale riciklo nje cd. Nëse kemi lesh dhe stilolapsa shënues mund të bëjmë një varëse me një stil hipi, shumë argëtuese dhe shumëngjyrëshe. Taskshtë një detyrë e thjeshtë dhe e lehtë për më të vegjlit e shtëpisë të mësojnë të thurin me lesh dhe kështu të gëzojnë përqendrim dhe durim.

Materialet që kam përdorur për një varëse:

 • 1 disk CD ose DVD
 • Lesh me ngjyrë të imët
 • Një gjilpërë e trashë për të qenë në gjendje të përdorni leshin midis fijeve
 • Rruaza me ngjyra të mëdha
 • Stilolapsa për shënimin me ngjyra
 • gërshërë

Ju mund ta shihni këtë zanat hap pas hapi në videon e mëposhtme:

Hapi i parë:

Ne marrim rekordin dhe fillojmë duke shënuar pjesët ku do të kalojnë fijet e leshit. Unë kam filluar duke shënuar pikat në formën e + dhe në çdo kënd që është formuar kam bërë tre marka të tjera.

Varëse Hippie e bërë me një CD

Hapi i dytë:

Ne e kalojmë leshin në vrimën në mes të diskut dhe pjesa e jashtme e diskut. Së pari shkojmë rreth njërës prej pikave të shënuara dhe ne bëjmë një nyjë. Pastaj do të kalojmë çdo raund për secilën pikë të shënuar. Në fund të të gjitha qepjeve ne i lidhim përsëri, duke i shtrënguar mirë fijet në mënyrë që mos u qeteso

Hapi i tretë:

Ne filluam duke kaluar leshin midis fijeve që kemi formuar. Raundi i parë do të formohet në pjesën e poshtme, në pjesën e vrimës. Ne lidhemi para se të fillojmë dhe do të marrim shumë lesh për të mbuluar kthesat që duam të formojmë. Ne e lidhim leshin në gjilpërë dhe fillojmë të qepim duke e kaluar leshin nën një fije dhe pastaj mbi, nën dhe mbi… kështu me radhë derisa të përfundojë raundi. Dhe ne do të fillojmë përsëri derisa të formojmë të gjitha xhirot që janë të nevojshme, ose derisa të mbarojë ngjyra e leshit të parë.

Varëse Hippie e bërë me një CD

Hapi i katërt:

Ne marrim një copë tjetër leshi me një ngjyrë të ndryshme dhe fillojmë përsëri si në hapin e mëparshëm. Ne bëjmë një nyjë të parë për ta rregulluar atë dhe fillojmë të vendosim leshin midis fijeve, një sipër dhe një poshtë, derisa të përfundojmë raundin.Varëse Hippie e bërë me një CD

Hapi i pestë:

Ky hap është për të vërejtur se kam përdorur një ngjyrë tjetër leshi dhe Unë kam ndjekur hapat e mësipërm.

Varëse Hippie e bërë me një CD

Hapi i gjashtë:

Unë kam zgjedhur copa leshi për t’i varur në disa pika të leshit që shënova. Ne lidhim dhe e lëmë të bjerë në një lartësi prej afërsisht 10 cm. Ne do të vendosim disa rruaza në çdo fije që varet në mënyrë që celulari ose varësja jonë të zbukurohet.

https://www.manualidadeson.com/como-hacer-peces-con-cds-reciclados-y-papel-crepe.html

Hapi i shtatë:

Ne marrim një stilolaps shënues të ngjyrës që duam dhe do të vizatojmë forma të vogla që do të dekoroj albumin. Në fund marrim një copë leshi që do ta vendosim në majë të CD -së në mënyrë që struktura të varet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.