Ventilator për fëmijë që hapet dhe mbyllet

Ventilator për fëmijë që hapet dhe mbyllet

shijoje këtë bukuri ventilator i bërë me letër dhe disa shkopinj në mënyrë që më i vogli i shtëpisë të mund të gëzojë. Ka shumë hapa, por rezultati i tij ia vlen, kemi edhe një video demonstruese që të mos harroni asnjë nga hapat. Ky tifoz ka një formë origjinale, pasi është zbukuruar me fytyra që simulojnë arinjtë, një ide origjinale për të luajtur të vegjëlit e shtëpisë.

Materialet që janë përdorur për tifozin e fëmijëve:

 • 4 fletë letre, 2 të kuqe dhe 2 portokalli.
 • 2 shkopinj druri (lloj akulloreje).
 • Karton i verdhë.
 • Karton i zi.
 • Karton i bardhë.
 • Shënues i zi, i bardhë dhe i kuq.
 • Litar i imët.
 • Gërshërë.
 • Busulla.
 • Rregulla
 • Silikoni i nxehtë dhe arma e tij.

Ju mund ta shihni këtë zanat hap pas hapi në videon e mëposhtme:

Hapi i parë:

Për një tifoz, ne duhet të bëjmë dy katrorë të përsosur nga letra. Duhet ta palosim, pastaj pa e lëvizur e palosim djathtas. Dhe pa e lëvizur sërish, e palosim djathtas.

Hapi i dytë:

Me ndihmën e një vizoreje kërkojmë gjysmën e drejtkëndëshit në pjesën më të gjatë të tij. Vendosim gjilpërën në pikën e shënuar dhe prej aty bëjmë një gjysmërreth. Pastaj e presim, por vetëm në krye.

Hapi i tretë:

Zgjatim letrën dhe filluam ta palosim në gjysmë. Më pas e palosim sërish përgjysmë dhe përsëri... e kështu me radhë derisa të formojmë një shirit të hollë. Rihapim strukturën dhe palosim pjesën e shënuar (atë të palosur) por një herë lart dhe një herë poshtë.

Hapi i katërt:

Kur të kemi të gjitha të palosur, e palosim përsëri në gjysmë në mënyrë që të jetë e shënuar. Më pas do të ngjisim me silikon dy strukturat që kemi formuar.

Hapi i pestë:

Bëjmë pjesët e fytyrës. Me një busull në kartonin e verdhë (për dy tifozë), bëjmë 2 rrathë të mëdhenj, 2 rrathë të mesëm (për hapin tjetër), 4 rrathë të vegjël (ato do të jenë veshët). Në kartonin e zi: 4 rrathë të zinj, të cilët do të jenë sytë. Në kartonin e bardhë vizatojmë me dorë të lirë, 2 forma ovale. I presim të gjitha dhe i rezervojmë.

Njërin nga rrathët që kemi bërë (ato të verdha mesatare), e shpuam dy herë. Kaluam një litar dhe e lidhëm rreth strukturës.

Hapi i gjashtë:

Ne ngjitim shkopinjtë në skajet e strukturës. Ngjisim pjesën e sipërme të strukturës në mënyrë që të formohet ventilatori.

Ventilator për fëmijë që hapet dhe mbyllet

Hapi i shtatë:

Ngjisim të gjithë rrathët që kemi prerë për të formuar fytyrën e ariut. Më pas me marker lyejmë surrat, pjesën e brendshme të veshëve, skuqjet dhe shkëlqimin e syve.

Ventilator për fëmijë që hapet dhe mbyllet

Hapi i tetë:

Fytyrën e ngjitim sipër rrethit që kemi fiksuar me litar, nuk e ngjitim sipër ventilatorit, por në atë rreth që të ketë liri lëvizjeje. Në fund kontrollojmë që ventilatori të hapet dhe mbyllet dhe i japim formë.

Ventilator për fëmijë që hapet dhe mbyllet


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.