12 Punime artizanale me gurë të lehtë dhe origjinal

Kaktus guri

Gurët janë një artikull fantastik për punim. Është një material shumë i lehtë për t'u marrë, të cilit mund t'i jepet një shumëllojshmëri përdorimesh. a e dini sa vepra artizanale me gurë a mund të bëhen? Shumë!

Më poshtë mund të gjeni një listë të punimeve të ndryshme me gurë që do t'ju habisin. Nga elementë dekorativë, lojëra tavoline, bizhuteri dhe shumë më tepër. A guxoni të shpalosni kreativitetin tuaj me këto propozime? Nuk mund të bësh vetëm një!

Kaktus guri

Kaktus guri

Nëse i doni bimët për ngjyrën që sjellin në dhomat e shtëpisë, por nuk keni shumë kohë për t'u kujdesur për to, kjo kaktus guri eshte zgjidhja. Një nga punimet më të lehta dhe më të bukura me gurë që mund të realizoni për të dekoruar shtëpinë apo kopshtin tuaj.

Është një hobi argëtues për të bërë me të vegjlit në shtëpi. Nga njëra anë, do të kaloni shumë mirë duke kërkuar gurë në park dhe duke bërë një shëtitje të këndshme. Nga ana tjetër, do të shijoni një pasdite shumë argëtuese duke lyer gurët me ngjyra për të bërë kaktusin.

Çfarë materialesh do t'ju nevojiten? Gurë, sigurisht! Por edhe një tenxhere, tokë, një furçë, bojë akrilike dhe stilolapsa shënjimi.

Ky zanat është shumë i lehtë. në postim Kaktus guri Ju keni një video-tutorial super kurioz me të gjitha hapat për ta bërë atë të duket e mrekullueshme.

DIY: Gjerdan me gur plazhi

Gjerdan me gurë plazhi

Në breg të plazhit është shumë tipike të gjesh gurë shumë të bukur, të cilët mund t'i mbledhësh për të bërë një qendër ose për të bëni gjerdanet tuaja. Është një nga punimet më origjinale të gurit dhe nuk do t'ju nevojiten shumë materiale për ta realizuar.

Rezultati duket i mrekullueshëm sidomos me pamjet e plazhit që mbani gjatë verës. Ai nga postimi DIY: Gjerdan me gur plazhi Është një shembull, por nëse ju pëlqen një gjerdan më diskret, ju këshilloj të zgjidhni një gur me përmasa më të vogla nëse nuk dëshironi që gjerdani të jetë në qendër të vëmendjes.

Si materiale do t'ju duhet të grumbulloni shumë pak gjëra. Vetëm një gur, tel i imët, bojë, prerëse fijesh dhe fije.

Dekoroni takat me gurë dhe sequins

Dekoroni takat me gurë dhe sequins

Një tjetër nga vepra artizanale krijuese me gurë Dhe ajo që do t'ju pëlqejë më shumë është të personalizoni një palë këpucë me taka të larta me temina dhe gurë. Kjo do t'ju lejojë të nxirrni në pah anën tuaj më kreative dhe në të njëjtën kohë t'i jepni një jetë të dytë asaj palë këpucësh të vjetra që ju pëlqejnë shumë. Një dizajn unik i bërë nga ju që do të tërheqë vëmendjen e miqve tuaj.

Dëshironi të dini se si mund ta bëni atë? Shumë e lehtë! Do t'ju duhet të merrni materialet e mëposhtme: një palë këpucë, disa gurë dekorativë, disa tema, një ngjitës, disa piskatore dhe një shkop druri.

Procedurën që duhet ndjekur mund ta shihni në postim Dekoroni takat me gurë dhe sequins.

Bijoux: gjerdanë guri dhe perla

DIY: gjerdanë guri dhe perla

Me gurët mund të përgatisni shumë vepra artizanale të ndryshme, si për shembull të bukura gjerdan me perla dhe gurë me të cilat të kompletoni veshjet tuaja. Më parë mund të shihnit një shembull të një gjerdani me gurë por këtë herë do të shihni një model ndryshe me një stil më pak informal dhe më elegant.

Nëse ju pëlqen vepra artizanale me gurë, bërja e një gjerdani me duart tuaja është një nga përvojat më argëtuese dhe argëtuese që mund të bëni. Përveç kësaj, ato zakonisht janë mjaft të lira. Ka shumë dyqane të specializuara që ofrojnë të gjitha materialet që ju nevojiten për të krijuar këto bizhuteri të bukura dhe disa prej tyre ofrojnë edhe seminare për të përparuar në këtë lloj zanati.

Në postim Bijoux: gjerdanë guri dhe perla Mund të gjeni më shumë informacion për të bërë këtë lloj zanati me gurë, perla, fije dhe rruaza.

Mbajtëse librash, të bëra shpejt

librari prej guri

Jeni të apasionuar pas librave dhe i keni raftet në shtëpi plot me to? Për t'i mbajtur ato të organizuara dhe për t'i parandaluar që të mos bien nga vendi, ky është një nga punimet më praktike me gurë që mund të bëni. Është gjithashtu shumë e thjeshtë dhe nuk do t'ju marrë shumë përpjekje për ta bërë atë. E përkryer kur keni pak kohë të lirë!

Për të marrë këtë artizanale në stilin fshatar, do t'ju duhet të grumbulloni materialet e mëposhtme: gurë të madhësive të ndryshme, karton dhe silikon të nxehtë. Siç mund ta shihni, asgjë shumë e shtrenjtë. në postim librari prej guri, shpejt për ta bërë, mund të shihni të gjithë hapat për të marrë këtë libër fantastik menjëherë.

Pjesë qendrore me lule, gurë dhe një qiri

Qendër me gurë dhe lule

Me mot të mirë dëshironi t'i jepni një ajër të ri arredimit të shtëpisë. si thua për këtë të lezetshme pjesa qendrore për të gjallëruar tryezën e dhomës së ndenjes? Rezultati është shumë elegant, plot ngjyra dhe i dukshëm. Me siguri do të ktheni kokën nëse keni mysafirë për darkë.

Çfarë materialesh do t'ju nevojiten për të bërë këtë pjesë qendrore? Marrë shënim! Një tabaka ose shportë e vogël e bërë me dru, gurë, letër krep për të bërë lulet dhe gurët. Kjo është një nga zanatet më të lehta për t'u bërë me gurë. Vetëm në momentin e bërjes së luleve prej letre do të duhet të keni pak më shumë durim por ato arrihen menjëherë. në postim Pjesë qendrore me lule, gurë dhe një qiri Ju mund ta shihni të gjithë procedurën me imazhe në mënyrë që të mos humbni detaje.

Bëni DIY: Domino me gurë

Domino me gurë

Nëse ju pëlqejnë vepra artizanale me gurë dhe lojëra në tavolinë, nuk ka dyshim se me këtë domino fshatar ju do të kaloni një kohë të mirë. Fillimisht duke e bërë dhe më pas duke luajtur me të! Përveçse është super e lehtë, do të ricikloni edhe materiale.

Për të bërë këtë domino do t'ju duhen gurë deti, edhe pse nëse nuk e keni afër mund të përdorni çdo gur që ka një sipërfaqe të sheshtë. Materiale të tjera që do t'ju duhen janë bojë e bardhë dhe e zezë, furça dhe një fletë gazete për të mos njollosur.

Procesi për të bërë këtë domino nuk ka shumë mister, por nëse doni të shihni se si bëhet, ju rekomandoj t'i hidhni një sy postimit. Bëni DIY: Domino me gurë.

Gurë plazhi të zbukuruar

Gurë plazhi të pikturuar

Nëse ju kanë mbetur disa gurë nga zanati i mëparshëm, ruajini sepse do ia vlejnë të bëni zanatin e radhës me fëmijët dhe ai është të dekoroni në formë mollëkuqe ose krimba gurët. Ata do të kenë një kohë të mirë duke lyer gurët me ngjyra! Përveç kësaj, do t'i lejojë ata të zhvillojnë të gjithë krijimtarinë e tyre.

Çfarë gjërash do t'ju duhen për të marrë këta gurë plazhi të dekoruar? Gurët, natyrisht, bojëra me ngjyra, furça, llak dhe një fletë gazete për të mos njollosur. Dhe për të parë se si janë bërë, mos e humbisni postimin Gurë plazhi të zbukuruar.

Dekorimi i gurëve me bojë

vepra artizanale me gurë

Një mënyrë tjetër e dekorimit të gurëve me bojë janë këto marsianë të vegjël të lezetshëm. Është perfekte për t'u bërë së bashku me vepra artizanale me gurë për të cilat folëm më parë, si domino apo mollëkuqe.

Materialet që do t'ju nevojiten për të rikrijuar këta alien janë praktikisht të njëjta: gurë të madhësive të ndryshme me sipërfaqe të sheshta, sy ngjitës, bojë tempera ose akrilike dhe shënues të imët të përhershëm. Dëshironi të shihni se si janë bërë? Klikoni në postim Dekorimi i gurëve me bojë. E shpejtë, e lehtë dhe shumë argëtuese!

Si të dekoroni dhe pikturoni gurët tuaj

Punime me gurë me ngjyra

Më poshtë është një tjetër nga punimet me gurë për të vegjlit me të cilat ata mund të argëtohen dhe të kalojnë bukur duke pikturuar gurë me fytyra marsianësh. Ndryshe nga dizajni i mëparshëm, ky ka ngjyra më të errëta dhe një përfundim të ndryshëm. Kanë edhe flokë!

Materialet që do t'ju duhen për të lyer këta gurë janë: shkuma EVA, leshi, bojë me ngjyrë, shkëlqim, silikoni, gurë, sy dekorativë dhe materiale të tjera për të kompletuar dekorimet. në postim Si të dekoroni dhe pikturoni gurët tuaj ju mund të shihni të gjitha hapat dhe si është bërë.

Bëni gurë për të dekoruar

Punime artizanale me gurë dhe bojë

Me gurët mund të dekoroni edhe vazo transparente dhe arrini një efekt shumë cool për arredimin e sallës apo dhomës së ndenjes së shtëpisë. Ky zanat është shumë i lehtë dhe gurët mund t'i dekoroni sipas dëshirës: motive gjeometrike, florale, detare... Rezultati është më i bukuri.

Shkruani se çfarë materialesh do të keni për të mbledhur: gurë lumi ose plazhi, markera të përhershëm, bojë akrilike, furça dhe smalt fiksues (opsionale). mos e humbisni postimin Bëni gurë për të dekoruar për të mësuar se si ta bëni atë.

rreth guri për pemë

rreth guri

E fundit nga punimet me gurë që mbyll këtë listë është ideale për t'u aplikuar në kopshtin e shtëpisë: a rrethi i gurëve për të dekoruar pemët që keni në kopsht. Ky zanat është pak më i komplikuar se të tjerët, por nëse ju pëlqen kopshtaria, do ta shijoni vërtet.

Kushtojini vëmendje materialeve që do t'ju duhet të grumbulloni: çimento, ujë, rërë, gurë, një kovë për të formuar çimento, kazmë, mistri, legon dhe një furçë. Për të ditur se si bëhet, mos humbisni hapat me të gjitha imazhet e procesit në postim rreth guri për pemë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.