15 punime të lehta dhe të bukura me lesh

Mjeshtëri me lesh

Imazhi | Pixabay

Leshi është një material që është i dobishëm jo vetëm për thurjen e veshjeve të bukura si kapele, pulovra, shalle apo doreza, por gjithashtu jep shumë lojë kur krijoni vepra artizanale. A keni menduar ndonjëherë të bëni vepra artizanale me lesh? Është një material i lirë dhe i lehtë për t'u gjetur që mund ta gjeni kudo.

Pompone, unaza pecete, lodra, zinxhirë çelësash, shirita koke… ka shumë mundësi! Nëse dëshironi të provoni një material të ri si leshi dhe të zhvilloni gjithë kreativitetin tuaj, ju rekomandoj t'i hidhni një sy këtyre 15 punimeve me lesh që do të gjeni më poshtë. Ka të gjitha llojet dhe nivelet e vështirësisë dhe me siguri do të bëhet hobi juaj i ri i preferuar. Me cilin prej tyre do të filloni?

Mbajtëse pecete pompom

Mbajtëse pecete pompom

Këto unaza pecete pompom Janë një nga punimet më të lehta prej leshi me të cilat mund të dekoroni telat e tavolinës, qoftë për shtëpinë tuaj, qoftë si dhuratë nëse dëshironi të keni një detaj me të ftuarit.

Përgatiten me shpejtësi dhe ka pak materiale që do t'ju duhen: leshi me ngjyrë, pirun, unaza dhe gërshërë prej druri, litar ose plastike. Ju mund të shihni se si është bërë kjo mbajtëse pecete pompom në postim Pompom pecete, e bukur dhe e lehtë.

Lepuri me pompone leshi

Lepur leshi

Për të kaluar pak kohë duke u argëtuar në shtëpi, mund ta bëni këtë mirë lepur me lesh. Nëse ju pëlqen ideja, mund të bëni disa ngjyra të ndryshme dhe t'i dhuroni ose t'i mbani për të dekoruar dhomat. Përveç kësaj, është një nga zanatet më të përshtatshme të leshit për të bërë gjatë pushimeve të Pashkëve.

Si materiale do t'ju duhet të merrni lesh me dy ngjyra (për trupin, bishtin dhe grykën), sytë e artizanatit ose topa, karton ose shami me ngjyrë, gërshërë dhe një pistoletë ngjitëse të nxehtë. Për më shumë informacion, hidhini një sy artikullit Lepuri me pompone leshi.

Kurorë dekorative

Kurorë leshi

Nëse dëshironi t'i jepni një prekje tjetër disa objekteve që keni në shtëpi si raftet, shportat apo qendrat, një ide e mirë është ta bëni këtë të bukur. kurorë pompom. Nëse keni pak kohë të lirë, hiqni fillin që keni në ruajtje, një pirun, disa gërshërë dhe disa drita LED.

Ky është një nga zanatet më të thjeshta të leshit, nuk do t'ju marrë shumë kohë për ta përfunduar. Të gjitha hapat i keni në postim Kurorë Pompom.

Shirit koke me veshë pompon për tu bërë me fëmijë

Shirit koke me lesh

Punimet e leshit mund të përdoren gjithashtu për të bërë aksesorë flokësh. Një shembull i kësaj është ky shirit veshi pompom. Një rezultat i lezetshëm dhe argëtues. Për ta bërë atë do t'ju duhet lesh dy ngjyrash, gërshërë, karton ose gome eva, një shirit koke të lëmuar dhe një krehër. Ju mund të shihni se si është prodhuar hap pas hapi në artikull Shirit koke me veshë pompom me lesh.

Përbindësh me një pompon

Përbindësh leshi

Halloween është një kohë e mirë për të bërë vepra artizanale me lesh në formë të përbindësh. Fëmijët do të argëtohen dhe do të argëtohen për pak duke i dhënë formë. Kur të mbarojnë, ata mund ta vendosin në një raft ose ta japin për ta varur nga një çantë shpine ose nga pasqyra e pamjes së pasme të një makine. Ka shumë përdorime për të!

Çfarë materialesh do t'ju nevojiten? Leshi primordial, me ngjyrë. Gjithashtu gome me shkumë, shami rozë ose e errët për gojën e përbindëshit, sytë artizanal, një pirun, një palë gërshërë dhe një ngjitës. Ju mund të shihni udhëzimet për këtë manual duke klikuar mbi Përbindësh pompom.

Shishe e zbukuruar me litarë dhe lesh

Shishe leshi

Me zanatin e mëposhtëm mund të përfitoni nga ato shishe qelqi që keni në shtëpi për t'i hedhur mbeturinat dhe për t'u dhënë atyre një jetë të dytë duke i zbukuruar me lesh dhe litarë për t'i kthyer në vazo apo vazo. Me punimet e leshit do të mund t'i jepni shtëpisë tuaj një prekje unike!

Materialet që do t'ju nevojiten janë: shishe qelqi, litarë, lesh me ngjyrë, gërshërë dhe silikoni i nxehtë. Pasi t'i merrni ato, e vetmja gjë që do t'ju duhet është të dini mënyrën e prodhimit. Zbulojeni në postim Shishe e zbukuruar me litarë dhe lesh!

Kornizë e zbukuruar me litarë dhe lesh

Kornizë me lesh dhe litar

Nëse dëshironi t’i jepni një nuancë ndryshe arredimit të shtëpisë tuaj, me pak lesh dhe litar mund të bëni kornizë fotografie shumë origjinale duke përfituar nga disa të vjetra që tashmë i keni lodhur. Është një nga punimet më të lehta prej leshi për t'u bërë, rezultati i të cilit është shumë i lezetshëm.

Merrni një kornizë, pak fije, lesh me ngjyrë, silikon të nxehtë dhe një palë gërshërë. Në pak minuta do të keni arritur një kornizë të bukur ku mund të vendosni fotografitë që ju pëlqejnë më shumë. Nëse doni të dini se si ta bëni këtë, mos e humbisni postimin Kornizë e zbukuruar me litarë dhe lesh.

Zinxhirë çelësash i bërë me pompone

Zinxhirë çelësash me pompone

I humbisni lehtë çelësat apo njihni dikë të cilit i ndodh kjo? Me këtë zinxhir pom pom nuk do të ndodhë më. Nëse tashmë keni përvojë me zanatet e leshit, do të jetë shumë e lehtë ta realizoni atë. Nuk ju duhen as shumë materiale, vetëm fije me ngjyra për të bërë pomponët, një unazë çelësi, një pirun dhe një palë gërshërë.

Siç mund ta shihni, është një zanat super i lehtë dhe i bukur. Një detaj me të cilin do të dukeni shumë bukur nëse dëshironi ta bëni dhuratë. Për të parë se si është bërë, ju rekomandoj të lexoni artikullin Keychain Pompom për ditën e nënës.

Pulë e bërë me pompone

Pulë me pompon leshi

Qoftë si zinxhir çelësash, si stoli për çanta shpine apo për pasqyrën e pasme të makinës, kjo zogth me pompone është një nga vepra artizanale me lesh më argëtuese për të bërë me fëmijët. Ata do të kenë një shpërthim të madh duke mësuar se si ta bëjnë këtë zogth të vogël të lezetshëm!

Materialet që do t'ju nevojiten janë disa nga ato që përdoren në zanate të tjera si leshi me ngjyrë, gërshërë, shkumë, sy artizanale, rruaza të madhësive të ndryshme dhe silikoni i nxehtë. Zbuloni se si bëhet në Zogth me një pompom leshi.

Kali i lehtë me tapa dhe lesh

Kalë me lesh

Më poshtë është një nga ato vepra artizanale prej leshi të përsosura për t'u bërë me fëmijët, pasi ata do të duan të krijojnë një lodër për veten e tyre dhe të kalojnë mirë. Për ta bërë këtë, do t'ju duhet të merrni disa tapa nga shishet e verës, lesh me ngjyrë, litar të hollë për frenat e kalë, pëlhurë prej kadifeje për shalë, gërshërë dhe pistoletë ngjitëse.

Nëse ndiqni të gjitha hapat do të gjeni në postim Kali i lehtë me tapa dhe lesh do të keni menjëherë një lodër befasuese dhe argëtuese.

Burrë dëbore me kapëse rrobash

Burrë dëbore

Me mbetjet që ju kanë mbetur nga bërja e punimeve të tjera me lesh mund ta bëni këtë argëtim Burrë dëbore për të dekoruar rrobat tuaja. Do të duhen vetëm disa minuta! Përveç kësaj, tema është shumë e përshtatshme për stinën e dimrit.

Si materiale do t'ju duhet të grumbulloni disa kapëse rrobash prej druri, pak bojë të bardhë, një shënues të zi, gërshërë, ngjitës dhe, natyrisht, lesh me ngjyrë. Zbuloni se si bëhet në Burrë dëbore me kapëse rrobash!

Kivi leshi

Kivi leshi

Me zanatin e mëposhtëm mund të zhvilloni të gjithë kreativitetin tuaj kur bëni fruta me lesh. Këtë herë është një kivi por ju mund të rikrijoni pothuajse çdo frut që mund të imagjinoni: luleshtrydhe, portokall, shalqi ...

Në videon shpjeguese Kivi leshi do të shihni se si bëhet hap pas hapi. Keni në dorë lesh kafe, jeshile, të bardhë dhe të zezë, gërshërë dhe karton dhe… veprim!

Kek i ëmbël leshi

Kek i ëmbël leshi

Nëse ju pëlqen të bëni vepra artizanale me lesh, ju paraqes një ide që mund të jetë shumë e mirë për ta dhënë me sende kuzhine ose për të dekoruar ndonjë zonë të shtëpisë: cupcakes leshi. Përveç kësaj, ju mund të ngjitni sytë artizanal për t'i dhënë një ajër më argëtues.

Elementi kryesor që do t'ju duhet është leshi, por jo i vetmi. Gjithashtu letër kek keku, një pirun, gërshërë, ngjitës dhe sy artizanale (opsionale). Është një zanat shumë i thjeshtë që kërkon vetëm disa hapa. Ju mund t'i shihni ato duke klikuar Kek i ëmbël leshi.

Si të bëni një kukull oktapodi nga leshi

oktapod i punuar me dorë i bërë me lesh

Ndonjëherë disa vepra artizanale prej leshi kërkojnë më pak punë sesa duken, kështu që ia vlen gjithmonë të provoni gjëra të reja. I tillë është rasti me këtë oktapod me lesh. Të jep përshtypjen se është një zanat i komplikuar por nuk është.

Si materiale do t'ju duhet leshi, një top letër alumini, gërshërë, kopsa, gjilpëra dhe disa gjëra të tjera. Ju mund të shihni pjesën tjetër të mjeteve dhe si bëhet kjo në postim Si të bëni një kukull oktapodi nga leshi.

Si të bëni çelësa prej leshi pom pom

Çelësi leshi pom pom

Linjat e çelësave janë një tjetër nga zanatet e leshit që mund të bëni për të kaluar një kohë argëtuese. Ky model pompom është shumë i bukur dhe është bërë me shpejtësi. Përveç kësaj, mund ta përdorni për të dekoruar çantat dhe çantat.

Për të bërë çelësa leshi pom pom Ju duhet të grumbulloni këto pajisje: lesh me ngjyra të përshtatshme, një pirun, gërshërë, pak karton dhe unaza çelësash.

Procesi i prodhimit është i thjeshtë, por nëse nuk keni bërë kurrë një zinxhir çelësash, mund të shihni se si lexoni Si të bëni çelësa prej leshi pom pom.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.