15 vepra artizanale të lehta për fëmijë

Zanat e thjeshta për fëmijë

Imazhi | Pixabay

A janë të mërzitur të vegjlit në shtëpi dhe nuk dinë çfarë të bëjnë për të kaluar mirë? Në postimin tjetër do të gjeni 15 vepra artizanale të lehta për fëmijë që janë bërë në një xhufkë dhe me të cilat mund të argëtohen shumë si në procesin e krijimit ashtu edhe më vonë, kur të përfundojnë zanatin dhe mund të luajnë me të.

Për të bërë këto vepra artizanale nuk do të keni nevojë të blini shumë materiale. Në fakt, nëse jeni adhurues të zanateve, me siguri do të keni disa prej tyre në shtëpi nga rastet e mëparshme, edhe pse ju gjithashtu mund të përfitoni nga materialet e ricikluara për t'i bërë ato. Mos e humb atë!

Superhero e lehtë me shkopinj artizanale dhe karton

Superhero me shkop popsicle

Ndër zanatet e lehta për fëmijët mund ta gjeni këtë të thjeshtë superhero i bërë me shkopinj dhe kartonMe Materialet që do t'ju nevojiten janë një shkop i njomë, karton dhe një shënues me ngjyrë.

E mira e këtij zanati është se ju mund ta bëni atë në pak minuta dhe pastaj fëmijët do të jenë në gjendje të luajnë me të. Përveç kësaj, mund të personalizohet duke zgjedhur ngjyrat dhe madje shkronjën e superheroit me inicialet e emrit të fëmijës, për shembull.

Nëse doni të dini si ta bëni, mos e humbisni postimin superhero i bërë me shkopinj dhe karton.

Mister i ndjerë për fëmijët

Enigmë e ndjerë

Një nga lojërat e preferuara që fëmijët të kalojnë mirë janë enigmat, nga më të vegjlit deri tek më komplekset. Enigmat e bëra me pëlhura të tilla si ndjerë janë perfekte për të punuar në aftësitë motorike dhe shqisat, gjë që është ideale që fëmijët të zhvillojnë aftësitë e tyre njohëse dhe fizike.

Përveç kësaj, ky enigmë është e lehtë për tu bërë dhe ju mund të bëni të gjitha llojet e figurave me të cilat do ta dekoroni. Ju do të keni nevojë për pëlhurë të ndjerë, fije qëndisje, një gjilpërë të trashë dhe velcro ngjitëse, ndër të tjera.

Nëse doni të mësoni se si ta bëni atë hap pas hapi, shihni postimin Mister i ndjerë për fëmijët.

Shenjë e dorezës së derës me mesazh

Mjeshtëri e dorezës së derës

Ky është një nga zanatet e lehta për fëmijët që mund ta bëni me vetëm disa materiale që i keni tashmë në shtëpi si karton me ngjyrë, letër krepe, gërshërë, ngjitës dhe shënues.

Me të gjitha këto mjete ju mund ta krijoni këtë varur shenjë mesazhi në çelësat e dhomave të shtëpisë. A doni të dini se si ta bëni atë? Hidhini një sy postimit Shenjë e dorezës së derës me mesazh.

Stoli e Krishtlindjeve për renë për tu bërë me fëmijë

Karta e Krishtlindjeve të Rinjve

Përveç se është një nga zanatet e lehta për fëmijët, është gjithashtu një nga më të gjithanshmet pasi mund të përdoret si stoli e pemës së Krishtlindjes ose si një kartolinë përshëndetëse për dikë të veçantë gjatë këtyre datave.

Soshtë kaq e thjeshtë saqë edhe më i vogli i familjes mund të marrë pjesë në përgatitjen e tij. Për ta bërë atë do t'ju duhet vetëm një copë kartoni, një laps, një shënues të zi, disa topa me ngjyra dhe disa gjëra të tjera që mund t'i shihni në postim Stoli e Krishtlindjeve për renë për tu bërë me fëmijë.

Riciklimi i zanateve për Krishtlindje. Burrë dëbore

Burrë dëbore kartoni

Një tjetër zanat i lezetshëm më i lehtë për fëmijët dhe shumë tipik për temën e Krishtlindjeve që mund të bëni është një burrë dëbore prej kartoni.

Ju do të keni nevojë për disa rrotulla të zbrazëta letre, gome shkumë, pom pom, ndjenja, shënues dhe disa furnizime të tjera. Rezultati është shumë i bukur, ose për të dekoruar dhomën e fëmijëve ose për ta përdorur atë si një lodër për të argëtuar veten për një kohë.

Nëse doni të shihni të gjitha hapat se si ta bëni atë, mos e humbisni postimin  Riciklimi i zanateve për Krishtlindje: Burrë dëboreMe Me siguri do të duket mirë për ju!

Kërmill kartoni për tu bërë me fëmijë

Kërmilli kartoni

Ky kërmill i vogël është një nga zanatet më të shpejta të fëmijëve që mund të bëni. Greatshtë mirë që të vegjlit të mësojnë të bëjnë zanate vetë dhe të kalojnë një kohë super argëtuese duke zhvilluar imagjinatën e tyre.

Materiali kryesor për të bërë këtë kërmill është kartoni. Me siguri keni shumë në shtëpi! Dëshironi të shihni se si mund t'i bëni ato? Në postim Kërmill kartoni për tu bërë me fëmijë do të gjeni të gjithë procesin.

Derrkuc i lehtë që riciklon një shishe qumësht pluhur ose të ngjashme

Derrkuc me varkë

Tani që fillon viti i ri është një kohë e mirë për t'i mësuar fëmijët të kursejnë pagën e tyre në mënyrë që ata të blejnë xhingla dhe lodra gjatë gjithë vitit.

Një mënyrë argëtuese për ta bërë atë është duke krijuar këtë derrkuc me një shishe qumësht pluhur të ricikluarMe Shtë një nga zanatet e lehta për fëmijët për të cilat do të keni nevojë për pak materiale: varkë, pak lesh, një prestar dhe silikon të nxehtë.

Nëse doni të dini procesin e prodhimit të kësaj derrkuce, mos e humbisni postimin Lloji i lehtë i qumështit mund të riciklojë derrkuc.

Forma gjeometrike për vulosje, të bëra me rrotulla letre higjienike

Pulla me rrotulla letre

Dëshironi të ndihmoni të vegjlit të dekorojnë pajisjet e tyre shkollore në një mënyrë argëtuese dhe origjinale? Pastaj hidhini një sy postimit Forma gjeometrike për të vulosur me rrotulla letre higjienike sepse është një nga zanatet e lehta për fëmijët që mund ta bëni në një çast me disa materiale që keni në shtëpi. Do t'ju duhen vetëm shënues, disa kartona letre higjienike dhe disa fletore.

Karton dhe flutur letre krep

Flutur kartoni

Një tjetër zanat i lehtë për fëmijët që mund ta bëni me pak karton, letër krepe, shënues dhe ngjitës është kjo karton dhe letër krep flutur super cool. Nuk kërkon shumë kohë për ta bërë atë dhe menjëherë do të keni një zbukurim të vogël me të cilin do të dekoroni dhomën e fëmijëve.

Për të ditur se si ta bëni këtë, shikoni postimin Flutur kartoni dhe letre krepe ku vjen shumë mirë e shpjeguar hap pas hapi.

Tenxhere për organizimin e lapsave për fëmijë

Tenxhere për organizatorin e lapsit

Fëmijët kanë tendencë të grumbullojnë një sasi të madhe shkumësa, lapsa dhe shënues për të pikturuar që në fund gjithmonë përfundojnë duke shkuar nëpër shtëpi. Për të shmangur humbjen dhe mbajtjen e të gjitha pikturave në një vend, provoni ta bëni këtë tenxhere për organizatorin e lapsave për fëmijë.

Këtu janë disa nga zanatet më argëtuese dhe shumëngjyrëshe të thjeshta për fëmijët. Përveç kësaj, do t'ju lejojë të ricikloni materialet që tashmë i keni në shtëpi, në vend që t'i hidhni.

Nëse doni të dini se si ta bëni këtë zanat, mos e humbisni postimin tenxhere për organizatorin e lapsave për fëmijë.

Çanta prej pëlhure për të parfumuar dollapët

Erë qese leckë

Këto qeset e leckës për të parfumuar dollapët Anothershtë një tjetër nga zanatet e lehta për fëmijët që përveç se do t’u japë kohë të vegjëlve, do të shërbejë edhe si një freskues natyral i ajrit për rrobat, i cili do të parandalojë që rrobat të marrin aromë dhe lagështi.

Ato janë shumëngjyrëshe, praktike dhe perfekte për dhurata. Në të njëjtën pasdite mund të bëni disa me pak pëlhurë, lule të thata dhe thelbin e livandos ose kanellës. Për të ditur pjesën tjetër të materialeve për të bërë këtë zanat, ju rekomandoj të lexoni postimin Çanta prej pëlhure për të parfumuar dollapëtMe Do të jetë kënaqësi të hapësh dollapët!

Pantofla të dekoruara për verën

Këpucë prej pëlhure

Dekoroni disa atlete të bardha me shënues Anothershtë një nga zanatet më të bukura të lehta për fëmijët që mund të bëni. Ju mund t'i ndihmoni të vegjlit të bëjnë vizatimet e një dizajni të thjeshtë. Ju do të keni nevojë vetëm për një palë atlete dhe dy shënues të rrobave të kuqe dhe jeshile.

Ju mund të bëni modelin e qershive ose të përdorni imagjinatën tuaj dhe të pikturoni atë që ju pëlqen më shumë. Në postim Pantofla të dekoruara për verën do të gjeni videon për të rikrijuar këtë zanat. Mos e humb atë!

Lodra të ricikluara: flauti magjik

Artizanat me fyell

Ndonjëherë lodrat më të thjeshta janë ato që u pëlqejnë më shumë fëmijëve për të kaluar një kohë argëtuese dhe argëtuese. Theshtë rasti i Flauti Magjik, një nga zanatet e lehta për fëmijët që mund ta bëni në pak minuta.

Për ta bërë këtë lodër mund të përdorni materiale të ricikluara që keni në shtëpi si disa kashtë ose kashtë për të pirë sodeMe Dhe nëse nuk i keni, mund t'i gjeni në çdo supermarket.

Përveç kashtëve do t'ju duhet edhe pak shirit ose kasetë. Një opsion tjetër është zam, por nëse mund të zgjidhni kasetë unë e rekomandoj atë sepse do të jetë shumë më mirë, më e lehtë për tu bërë dhe madje edhe më e sigurt. Siç mund ta shihni, ju duhen vetëm disa gjëra!

Mace mbajtëse lapsesh

mace mbajtëse lapsesh

Nëse ju pëlqen të ricikloni, një tjetër zanat i lehtë për fëmijët që mund të bëni është kjo mace mbajtëse lapsesh me rrotulla kartoni letre higjienike që keni në shtëpi. Për pjesën tjetër, nuk do të keni nevojë për shumë materiale, përveç disa shënuesve, një palë gërshërë, një zam të vogël dhe disa sy artizanale.

Nëse doni të dini se si ta bëni këtë mace të lezetshme hap pas hapi, mos e humbisni postimin Mace mbajtëse lapsesh.

 Lojë hoops

Set i unazave

kjo Set i unazave Shtë një tjetër zanat i lehtë për fëmijët që mund të bëni me materiale që keni në shtëpi. Pak karton, një rrotull kartoni letre kuzhine, shënues dhe ngjitës do të jenë të mjaftueshëm për ta bërë këtë lojë zbavitëse me të cilën mund të luani disa lojëra brenda ose jashtë shtëpisë.

Dëshironi të dini se si është bërë ky grup unazash? Hidhini një sy postimit Set i unazave ku do të gjeni udhëzime të hollësishme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.