Si të vizatoni një buf me teknikën negative. Vetëm në gjashtë hapa do ta keni gati!

Do ta shohim si të vizatoni një buf me teknikën negative, duke përdorur një kartë të zezë dhe një laps të bardhë. Një aktivitet shumë argëtues për fëmijët, pasi nuk janë mësuar të vizatojnë me të bardha dhe është diçka që do t’i befasojë.

Materialet:

 • aksioneve të kartave të zeza.
 • laps me ngjyrë të bardhë.
 • shënues xheli.
 • laps
 • gomë fshirëse.

proceso:

Ndiqni këto hapa për të nxjerrë vijat bazë:

 1. Gjurmë a vija vertikale në qendër të letrës, do të jetë boshti i simetrisë dhe në krye dy rrathë.
 2. Vizato një rrethi më i madh dhe ai më i vogël në secilin nga dy qarqet.
 3. Pastaj shënoni një rreth që kalon nëpër pikën ku dy rrathët takohen me boshtin e simetrisë.
 4. rreze tre trekëndësha, njëra për sqepin dhe tjetra për veshët e bufit.
 5. me dy kthesa do të keni krahun, shikoni imazhin për ta vizatuar. Bëni të njëjtën gjë me atë tjetër. Vizato tre elipsa për kthetrat.
 6. Mbaron duke shënuar disa valë që do të shërbejnë si pendë për ne. Markë dy rreshta për bagazhin në këtë mënyrë do të ketë më shumë qëndrueshmëri.

 • Fillon me goditjet dhe vijat bazë me laps pa shtrydhur pothuajse asgjë, nëse bëni një gabim mund të përdorni gomën. Mund t'i lini ato rreshta pa fshirë që do t'i japin një pamje më të punuar ose t'i fshini pasi të keni mbaruar.
 • Shëno tani me laps i bardhë linjat që janë nga vizatimi, këtu mund të shtypni lapsin pak më shumë sepse tashmë jeni në diçka të sigurt.

 • Vazhdoni kështu derisa te perfundosh vizatimi i bufit.
 • Filloni tani me ato me hije, ju mund të bëni linja paralele të zhdrejtë ...

 • Dhe në këto rreshta shënoni mbi të tjerët për të intensifikuar tonin. Ju shikoni duke kompletuar tërë vizatimin me hije, merrni parasysh se ku godet drita për të krijuar atë efekt 3D.
 • Më në fund me stilolaps xhel, shënoni ato pika të dritës që dëshironi të theksoni dhe do të keni përfunduar vizatimin.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.