Балон во форма на пингвин кој се движи и не се превртува Одлична забава!

балон во форма на пингвин

Ние го сакаме овој тип на занаети бидејќи изгледа дека имаат магија. Волја со балон и парчиња картон симулацијата на смешно животно, во овој случај ќе биде пингвин. Убавината на овој занает е во тоа ќе ја претвориме во играчка, каде што при балансирање на земјината топка ќе забележиме дека таа секогаш се враќа во првобитната положба. Ако сакате да знаете како се прави, набљудувајте ги неговите чекори и ќе откриете колку е лесно.

Материјалите што ги користев за два ракови:

 • Црн балон.
 • мермер
 • Мала гума за џвакање.
 • Голема бела карта.
 • Парче жолт картон.
 • Парче портокалова картон.
 • Црн маркер.
 • Ладен течен силикон или лепак (не користете топло).
 • Четка
 • Пенкало.
 • Ножици
 • Компас.

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Го ставаме мермерот внатре во земјината топка. дозволуваме што паѓа на дното и во центарот. Мермерот го врзуваме со ластик оди наоколу додека не видите дека останува ставено.

Втор чекор:

Одиме низ светот и гледаме како мермерот бил внатре. Балонот го надувуваме и го врзуваме. Можеме да го придвижиме балонот и го тестираме така што ќе го движиме од една на друга страна и ќе набљудуваме како тој останува фиксиран и исправен.

балон во форма на пингвин

Трет чекор:

Во белиот картон правиме голем круг кој ќе го симулира стомакот на пингвинот. Го отсекуваме. Ќе формираме и ние два други многу помали кругови Какви ќе бидат очите? И ние ги сечеме. Во жолтиот картон ќе сечеме жолт триаголник што ќе биде врв.

Четврти чекор:

Ги земаме сите елементи што сме ги исечкале и ќе ги залепиме на балонот. Можеме да користиме каков било лепак. Во мојот случај имам користено ладен силикон, не сум користел топол силикон во случај да може да го оштети балонот. Ги бојадисуваме зениците црно и со маркерот.

Петти чекор:

Сликаме со пенкалото и со слободна рака едната нога на портокаловата картичка. Го отсекуваме. Откако ќе го исечете ќе користиме шаблон да го ставите на картон и да го опишете неговиот облик и да направите уште една нога сосема иста. Ние исто така го исечеме. Ги земаме двете нозе и ги лепиме на дното на балонот.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.