Кукла куче или други животни да се прават со деца # yomequedoencasa

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе го направиме ова смешна кукла куче да помине забавно попладне со најмалите. Овие типови кукли се многу лесни и откако ќе знаете како да го направите кучето, можете да ја искористите вашата имагинација за да ги пресоздадете животните што ги сакате најмногу. Во секој случај, ќе ви оставиме неколку совети за уште неколку животни, покрај кучето.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме нашата кукла куче

 • 2 картонски ролни тоалетна хартија или две цевки густ картон што можеме да ги направиме со валање и лепење на картон.
 • Јаже, волна или каков било вид материјал што може да се користи за спојување на деловите како парче ткаенина, лента од стара ткаенина итн.
 • Сламчиња за еднократна употреба, или тенки цевки направени од картон и кои го имитираат обликот на сламките.
 • Очи на занаети или очи направени со бел и црн картон.
 • Занаетчиско стапче за да се направи крстот од кој ќе се справиме со нашата кукла. Можете исто така да користите пенкало или нешто слично што работи добро за оваа функција.
 • Лепак
 • Темпера, маркери или бои за да го обојат нашето куче (опционално)
 • Хартиен удар или секач за да направите неколку дупки
 • Тијарес

Рацете на занает

 1. Прво на сите, ајде да одиме исечете една од картонските цевки на половина да се добие основата на главата на кучето. Другиот Половина ќе го отвориме на половина и таму ќе ги нацртаме и исечеме ушите на кучето пред да ги лепиме на главата. 

 1. Ние додаваме очи и веќе сме подготвени со главата. Ако сакате да ги насликате парчињата, моментот е пред лепење на очите. Можете да насликате глава и тело (другата ролна) или да ги оставите така и да додадете малку кругови или дамки.

 1. Ајде сега направи дупки, два на главата, на крајниот крај на носот, и на горниот и на долниот дел.

 1. Во телото правиме дупка на секој крај на врвот и на дното ќе направиме две дупки за да ги ставиме нозете.

 1. до направи ги нозете, Поминуваме две парчиња низа низ дупките на дното, ставаме парче слама на секој крај и врзуваме јазол за да не се откине.

 1. Опашката, Makeе го направиме со лепење на уште едно парче слама до крајот на телото.
 2. Време е да се вози. За да го направите ова, ќе исечеме две слични парчиња низа, најмалку 40 см. Ги поминуваме низ дупките на горниот дел од телото на кучето и врзуваме јазол во картонот за да ги поправиме. Theе врземе уште еден јазол на предниот дел (градите на кучето) на околу 5 см и ќе го поминеме низ главата, прво преку долната дупка, а потоа преку горната, каде што ќе врзуваме јазол во внатрешноста на картонот за тоа добро ја поправа главата.

 1. Останува само да се врзат краевите на канапчето за занаетчискиот стап и воила, ја имаме нашата кукла.

За да направите други кукли, како жирафа, само треба да ја направите главата помала, а жицата што го прави вратот подолг. Експериментирајте за да видите какви животни можете да направите.

И запомнете ја #yomequedoencasa.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.