15 божиќни занаети за деца

Божиќни занаети за деца

Слика | Пиксабеј

Пејачот Енди Вилијамс во својата позната мелодија „Тоа е најубавото време во годината“ велеше дека Божиќ е најубавото време во годината. И тој беше во право. Како што се приближуваат овие прекрасни празници, атмосферата е исполнета со божиќен дух што н encoura поттикнува да правиме божиќни занаети за украсување на куќата, особено кога има мали деца.

Ако овој Божиќ сакате да направите нешто посебно како семејство, ви препорачувам да ги погледнете овие 15 божиќни занаети за деца со што ќе поминете многу пријатно време заедно. Не го пропуштај!

Божиќна честитка за деца со снешко

Картичка за снежен човек

Типично за овие датуми е да им испратиме на нашите пријатели и роднини мала честитка за Божиќ. Кој подобар начин да ги изненадите отколку да го направите тоа сами? Таа е една од Божиќни занаети за деца најкул што можете да го подготвите, за само неколку минути и искористувајќи ги предностите на материјалите што веќе ги имате дома.

Во објавата Божиќна честитка за деца со снешко Willе го видите процесот како да го направите овој убав занает чекор по чекор.

Божиќен украс за ирваси да се прави со деца

Божиќна картичка за ирваси

Следниот занает е многу разноврсен. Откако ќе го направите, можете да го користите како Украс за новогодишна елка или како честитка за некој посебен.

Покрај тоа, ова е еден од најлесните новогодишни занаети за децата, така што дури и најмалите можат да учествуваат во него.

За да го направите, ќе ви треба само парче картон, црн маркер, молив, некои обоени топчиња и уште неколку работи што можете да ги видите во објавата Божиќен украс за ирваси да се прави со деца.

Елка со зелен картон да се направи со деца

Елка со стапче

Друг занает за украсување на куќата или детската соба е ова Елка направена од зелен картон и дрвен стапНа Многу е едноставно да се направи, но ќе мора да обрнете внимание на упатствата што ќе ги најдете во објавата Елка со зелен картон да се направи со деца, бидејќи ако направите грешка, резултатот може да биде малку редовен.

Иако не грижете се, бидејќи како и сите божиќни занаети за деца, најважно е да се забавувате додека го правите тоа. Дали се осмелувате да го пробате?

3 Божиќни занаети. Обележувачи за деца

Божиќни обележувачи

За време на божиќните празници, децата имаат повеќе слободно време да прават активности и да се забавуваат. Ако сакаат да трошат време за читање, тогаш ќе треба да имаат обележувач што ќе им каже каде во книгата останале претходниот ден.

Покрај тоа, таа е една од Божиќни занаети за деца полесно да се направи и одлична идеја да се даде заедно со книга на некој друг.

Во објавата 3 Божиќни занаети. Обележувачи за деца Findе најдете многу детално објаснувачко видео со чекорите за правење на овој занает.

Ирваси од плута за украсување на елката

Ирваси со тапи

Изработка на сопствени украси за новогодишната елка е уште еден од најкреативните новогодишни занаети за деца што можете да ги направите за време на празниците. На пример, овие слатки ирваси од плута што се прават многу лесно и изгледа многу слатко откако ќе се стават на гранките на дрвото.

Ако сакате да знаете како да го направите овој прирачник чекор по чекор, не пропуштајте ја објавата Ирваси од плута за украсување на новогодишната елка.

Божиќен украс во форма на вреќа

Божиќен украс за вреќи

Друга опција за украсување на новогодишната елка е да се создаде ова вреќа украсНа Многу е едноставно да се направи, така што децата можат да го направат практично сами или со мала помош од вас. Оваа декоративна вреќа може да се даде како невидлив пријател или едноставно да се направи за да ги зголеми божиќните украси што дрвото веќе ги има.

Ако сакате да видите како да го направите овој божиќен занает за деца чекор по чекор, погледнете ја објавата Божиќен украс во форма на вреќа.

3 занаети за Божиќ со цевки за тоалетна хартија

Божиќни картонски занаети од хартија

Кој би рекол дека со неколку картонски ролни хартија можете да направите вакви оригинални и креативни божиќни занаети за деца? Со три цевки и уште неколку материјали можете да направите некои слатки ирваси, новогодишни елки и татковциНа Дознајте во објавата 3 занаети за Божиќ со цевки за тоалетна хартија.

Занаети за рециклирање за Божиќ. Снешко

Снешко со картонски ролни хартија

Говорејќи за божиќните занаети за деца со картон, во тоа време не можеме да заборавиме на традиционални снешковциНа Ако откако ќе го направите претходниот занает, имате уште неколку ролни хартија, тогаш можете да ги искористите за да направите снешко следејќи ги сите чекори што се појавуваат во објавата Рециклирање занаети за Божиќ: СнешкоНа Многу е лесно да се направи и малите ќе уживаат. Сигурно ќе ви изгледа одлично!

Ева гумен пингвин за украсување на вашите Божиќни занаети

пингвин божиќна гума ева

Во рамките на зимската тема, децата ќе сакаат да го подготват ова смешен пингвин со ева гумаНа За да го направите, во објавата Ева гумен пингвин за украсување на вашите Божиќни занаети Е го најдете образецот што ќе служи како водич за обликување на сите парчиња.

Исечете ги, соберете ги и залепете ги. Haveе имате еден од најубавите божиќни занаети за деца!

Брза и лесна венци „Среќен Божиќ“

Божиќен венец

За да го прославите Божиќ со стил, идеален е да го направите да се забележи. Што е подобро од а скапоцена венец најавувајќи Божиќ? Тоа е прекрасен начин за декорирање на дневната соба или детската соба.

Тоа е занает кој е многу декоративен и лесен за правење, потребни се само неколку минути! Ова е божиќен занает за деца над 6 години за да можат да го прават тоа сами, но ако учествуваат помали деца, ќе ви биде потребен надзор. Можете да ги видите сите чекори во објавата Брза и лесна венци „Среќен Божиќ“.

Направете го вашиот Божиќен гном почнувајќи од стар џемпер

Божиќна ткаенина Гном

Следното е многу весел занает за украсување на собите во куќата за време на Божиќните празници, но за да го направите ова, потребно е малку вештина и ако децата ќе учествуваат, ќе им треба надзор од возрасно лице.

Предметниот занает е мал гном направен од стар џемпер што повеќе нема да ги користите. За да го обликувате, исто така, ќе ви треба конец, филц и игла меѓу другите материјали. Ако сакате да направите занает малку поразличен, во објавата Направете го вашиот божиќен гном почнувајќи од стар џемпер Е ги најдете сите инструкции и остатокот од материјалите што ќе ви бидат потребни.

Божиќно парче направено со филц

Се почувствува Божиќниот центар

Бадник и божиќна вечера се два многу важни настани што се случуваат за време на овие празници и кои ги зближуваат семејствата околу масата. Тоа е многу посебен момент во кој многу луѓе се стремат да подготват вкусна храна и да ја украсат масата на оригинален начин.

Како да придонесете за вашето зрно песок со овој фантастичен центар изработен со филц? Тоа е еден од најелегантните и најлесни божиќни занаети за деца што можете да го направите. Ако ви се допаѓа идејата, во објавата Божиќно парче направено со филц Е ги најдете и потребните материјали и чекорите што треба да ги следите.

Елка направена со тапи од шишиња со вино

Елка со тапи

За време на сите ручеци и вечери што се одржуваат на овие забавни забави, возрасните наздравуваат со многу шишиња кава и вино. Кога ќе завршите, наместо да ги фрлите тапите, можете да ги соберете за да направите една од Поедноставни новогодишни занаети за деца и шарени со кои може да се украси куќата: а Елка направена со тапи од шишиња со вино.

За да го направите овој занает, ќе ви требаат некои алатки како нож и силиконски пиштол, затоа се препорачува најмалите да имаат помош од возрасно лице за да направат одредени чекори. Работејќи како тим, с everything ќе биде совршено!

Како да направите светло шише со декупаж за Божиќ

Светлосно шише

Ова е еден од најкул божиќните занаети за деца што можете да го подготвите за да дадете магичен допир на украсот на куќата за време на овие празници: а прозрачно шише што повторно користи стаклени садови.

За да го направите овој занает постои мал трик, техника на декупаж. Оваа техника се состои од фиксирање на тенка хартија, салфетка или специјална хартија за декупација на површина, така што се чини дека е насликана на објектот.

Во објавата Како да направите светло шише со декупаж за Божиќ Findе најдете видео туторијал за да го видите чекор по чекор и ќе научите да ја изведувате оваа техника, која исто така ќе ви служи и за други занаети.

Слатки за Божиќ

Божиќни бонбони

Оној од слатки за Божиќ Тоа ќе биде, без сомнение, еден од најуспешните божиќни занаети за деца за време на овие датуми. кој каснува бонбони? Повеќе кога е одлична можност да рециклираме материјали што ги имаме дома и кои по секоја веројатност завршуваат во ѓубре.

Ова е случај со овие бонбони кутии направени со картон од ролни од тоалетна хартија. Во објавата Слатки за Божиќ Willе ги најдете сите упатства и материјали за да го изненадите семејството по божиќната вечера на најсладок начин.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.