Божиќни украси со глина

Божиќни украси со глина

Секој ден што поминува е попријатно да го гледаме домот украсен со новогодишни мотиви направени од нас самите. Овој Божиќен дух што нè опкружува секој Божиќ е драгоцено што може да го споделиме со најблиските, па дури и повеќе прават занаети во друштво на децата.

Затоа, денес ви претставуваме а убав и едноставен занает во кој со глина Можеме да продолжиме да ги украсуваме домот или елката со овие рачно изработени фигури. Благодарение на неговите различни форми можеме да им дадеме разновидност на цртежите.

Материјали

 • Глина.
 • Лак.
 • Четка
 • Златен маркер.
 • Даска за сечење.
 • Секачи
 • Ролери
 • Скалпел.

Proceso

Прво на сите добро ќе ја замесиме глината и ќе го истегнеме на мазна површина додека не добиеме плоча со дебелина од 1 см.

Потоа, оваа истегната маса од глина ќе ја исечеме со различни секачи и кружниот секач за тестенини за да се добијат различните форми.

Потоа со А. молив ќе ја направиме дупката и потоа ќе ги обесиме. Бидејќи тие сè уште се меки, можеме да ги обележиме нашите пораки со помош на скалпел или со калапи за зборови.

Тогаш ќе го оставиме да се исуши 24 часа и за да му ја дадеме таа карактеристична цврстина, ќе ја воведеме во рерна или во микробранова печка да биде побрза.

Конечно, ќе ги украсуваме нашите фигури од глина со златниот маркер и ќе го ставиме јажето да ги обеси на нашата елка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.