Како да направите бонбони кутии со крепе хартија за забави и прослави

Во ова туториал Јас ве учам да направите некои слатки o бонбони кутии многу лесен и ефтин. Малите можат да ни помогнат да ги натераме да учествуваат во изработка на детали за нивните Роденденска забава o Причест. Исто така, ќе ги освестиме за важноста на reciclaje бидејќи повторно ќе користиме материјали за да ги создадеме бонбони кутиите.

Материјали

Да се ​​направи слатки o бонбони кутии ќе ви треба следново материјали:

 • Картонска цевка од тоалетна хартија или кујнска хартија
 • Лепило како силикон, бел лепак или стапче за лепило
 • Креп хартија од бојата што ја сакате вашите слатки
 • Печатена хартија со мотиви што најмногу ви се допаѓаат
 • Тијарес

Чекор по чекор

За да започнете да го правите тоа слаткар земи го картонска цевкан Ако станува збор за цевка за хартиена крпа, пресечете ја до големината што ја сакате за да не трае долго. Треба да исечете и парче од крепе хартија поголема од картонската цевка, испакнати од двата краја неколку четири или пет сантиметри.

Лепете ја креп-хартијата околу картонската цевка, покривајќи ја целосно и оставајќи ја цевката во центарот. Имајќи предвид дека овие слатки кутии се дизајнирани да даваат подароци во А. партија o прослава на гостите, веројатно е дека ќе треба да направиме значителна сума од нив, затоа најудобно е да ја лепиме хартијата со топол силикон, бидејќи се прилепува веднаш, на овој начин ќе заштедиме многу време. Како и да е, ако сакате niños да ви помогнеме во процесот и претпочитате да користите друг лепак со кој не можат да горат, можете да користите бел лепак или стапче за лепило.

Внеси бонбони, слатки, чоколади или која било слатка пред да ја затворите, а кога ќе ги имате внатре, свртете ги краевите на креп-хартијата и превртете ги, оставајќи го како да е врти бонбони. Благодарение на карактеристиките на овој труд, нема да имате проблем со неговото отворање, бидејќи ќе се навива само кога ќе го оставите.

За малку да го декорирате, исечете лента од хартија со шари чии нијанси и дезени се совпаѓаат со бојата на џиновскиот бонбон што штотуку го создадовте. Залепете го во центарот на обвивката со лепилото и ќе ја завршите вашата бонбона кутија. Совршен за роденденски забави, причести, туш за бебиња… Направете го во боите што ги сакате, бидејќи крепе хартијата може да се најде во многу различни нијанси.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)