Брат на Страсната недела #yomequedoencasa

Здраво на сите! Во овој занает ќе го сториме овој брат на Страсната недела, Тоа е едноставен занает чии чекори можете да ги следите на видео и да поминете велигденско попладне со децата од куќата.

Дали сакате да знаете како можете да го направите тоа?

Материјали што ќе ни бидат потребни за да го направиме нашиот брат на Страсната недела

 • Картон или двобојна хартија кои се слични на некоја навика за Велигден
 • Лепак за лепак и / или двострана лента
 • Занаети Очи
 • Тијарес
 • Картон за тоалетна хартија

Рацете на занает

Можете да ги следите сите чекори за да го направите овој занает на следното видео.

 1. За почеток, одбираме која боја ќе ја користиме за телото, а која за наметката и хаубата.
 2. Ние правиме два конуса, еден двојно поголем од другиот. За да ги направиме, ќе нацртаме и исечеме две полукругови и друг полукруг со иста големина како и големиот за наметката. Leaveе оставиме јазиче за првите два за да можеме да ги затвориме.
 3. Ние навиваме и ги затвораме двата конуса и ги исекуваме страните на третиот полукруг да се создаде слојот. Откако ќе се стркала, го пресекуваме вишокот.
 4. Ние го красат конусот на телото со ремен, некои копчиња или што сакаме.
 5. Ајде да го направиме тапанот Користејќи го едниот крај на картонот од ролна тоалетна хартија до која ќе го покриеме горниот дел со светло обоена хартија и ќе ставиме здолниште од бојата на слојот, правејќи некои резови во долниот дел како раб.
 6. Ние го обликуваме конусот на капачето со тоа што правиме два врва на дното и лепи го на телото. Ние го лепиме наметката на грбот, и преклопете ја предната страна над телото.
 7. Го удривме тапанот и ставаме ленти на тапанот како лента.
 8. Само што замина додадете очи.

И подготвени! Ние веќе го имаме нашето братство, вие можете да направите поинаку, секој од братството во вашиот град.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает. И запомнете, овие денови останете дома.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.