Букет од картон со цвеќиња, совршен за да има детал

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе видиме како да го направите овој убав букет цвеќиња, сите од картонНа Тоа е совршен занает што треба да го подарите, можете да ставите порака на задниот дел од букетот. Може да се користи и за украсување подарок, тетратка, рамка за фотографии, итн.

Дали сакате да знаете како можете да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да го направиме нашиот цвет букет

 • Картички во разни бои. Weе ни треба боја за конусот на букетот, друга за стеблата на цветот, а потоа друга за да ги направиме ливчињата на самиот цвет.
 • Лепак за хартија.
 • Ножици

Рацете на занает

Ако сакате да го видите чекор по чекор овој занает, можете да го видите во следното видео:

 1. Првиот чекор што ќе го направиме е отсечете ги различните парчиња картон што ќе ни требаатНа За да го направите ова, ќе исечеме три стапчиња за да ги направиме стеблата на цветот. Три цвеќиња со облик на ливчиња и три круга за центарот на цвеќињата. За да биде естетски подобар, идеален е да користите две бои за цвеќињата и круговите и да ги комбинирате едни со други. Конечно, го отсекуваме парчето што ќе служи како конус на цветниот букет.
 2. Откако ги имаме сите парчиња ние ќе ги залепиме цвеќињата заедно за да ги собереме и подготвени да продолжиме со занаетот. 
 3. Да завршиме, ајде соберете го конусот за букет и да ги воведе цвеќињата внатре.
 4. Willе ги залепиме цвеќињата на конусот.
 5. Ние можеме завршете со ставање лак или дури и додавање лист картон до цветни стебла.

И подготвено! Овој занает е совршен за украсување или за правење картичка бидејќи букетот цвеќе е рамен. Можете исто така да го направите овој занает со ева гума.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.