Велигденски идеи за полнење со бонбони

идеи за Велигден

Во денешниот занает имаме неколку неверојатни идеи да ги направиме за Велигден. Овие денови не смееме да ги заборавиме затоа што тие се исто така многу драги и можеме да направиме смешни животни да служат како додатоци каде да чуваме слатки. Создадовме неколку велигденски зајаци со картонски цевки и ги наполнивме со бонбони. Направивме и забавни мисирки со ткаенина што ги наполнивме со слатки. Тоа е многу забавен занает за вас да го правите со деца.

Материјалите што ги користев се:

За картонски зајачки цевки:

 • Картонски цевки
 • украсна хартија
 • пом пом за нос
 • ева гума од бојата што ја сакате
 •  украсна хартија со различна боја од претходната
 • волна за правење мустаќи
 • украсни очи
 • бонбони

За мисирка на Велигден:

 • ткаенина од бојата што ја сакате
 • мала гумена лента за врзување на телото на мисирка
 • бонбони
 • средства за чистење на цевки од жолта, портокалова, црвена и кафеава боја
 • украсни очи

Дополнителни материјали за двата занаети:

 • бел чаршав
 • пиштол за топол лепак и неговите силикони
 • ножици
 • молив

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

За картонска зајачка цевка:

Прв чекор:

Со овој занает можете да направите неколку цевки, во ова упатство ќе ве научам како да го направите тоа со една. Земаме цевка и парче украсна хартија, во мојот случај избрав нешто подебела хартија. Одиме да лепете ја хартијата на цевката со врел силиконБидејќи станува збор за подебела хартија и кога е залепена со врел силикон, хартијата нема да се збрчка. Со вишокот хартија од еден од деловите, оставаме растојание од 2 см и правиме мали попречни исечоци кон устата на ролната. Овие парчиња ќе се преклопат и залепат на внатрешноста на цевката. Од другата страна на цевката не е потребно да се остави хартија, ја пресекуваме до работ на цевката.

Втор чекор:

На лист хартија го цртаме обликот на делот од нозете на зајакот. Прво цртаме ист обем на цевката и ги закачуваме двете нозе. Ние го отсекуваме листот и тој ќе служи како образец за да ги направиме сите основи на нозете што ги сакаме. На парче ева гума го цртаме образецот што го направивме и го исечеме. Оваа структура ја лепиме со силикон на дното на цевката, каде што не ги ставивме наборите на хартијата.

Трет чекор:

На друго парче фолија ги правиме шаблоните за уши и ги исекуваме. Ние ги трагаме шаблоните на парче гума ева и ги исекуваме ушите. На друго парче украсна хартија цртаме и ја исекуваме внатрешноста на ушите. Ние ги лепиме на ева гумените уши.

идеи за Велигден

Четврти чекор:

Сечеме мали парчиња волна за да симулираме мустаќи. Со силиконот ги лепиме ушите, мустаќите, помпонот и очите. Веќе го имаме нашиот зајак подготвен, останува само да го наполниме со бонбони.

идеи за Велигден

За занаетот со мисирка

Прв чекор:

Земаме парче ткаенина и го наполнуваме со бонбони. Врската што ја формиравме ја врзуваме со мала гумена лента. Земаме чистач за жолти цевки и ги правиме нозете на мисирка, Ние ги лепиме на вреќата со топол силикон.

 

Втор чекор:

Ние ги земаме останатите средства за чистење на цевките и го исекуваме клунот, деловите што висат од вратот и главата (карунки), и пердуви на задниот дел од неговото тело. Ние лепиме сè со силикон и ги лепиме очите. Со ова го имаме нашиот занает подготвен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.