Вентилатор за хартија

Вентилатор за хартија

Денес ќе научиме да се ослободиме од тие горештини кога температурата ќе се затегне. Willе создадеме убави навивачи направени од хартијаНа овој начин нема да потрошиме пари за да купиме една и ќе биде тотално персонализирана по наш вкус.

За да го изградиме, ќе ни требаат:

 • Хартии во боја
 • Картон
 • Wireица или јака лента

Идеална големина за хартијата ќе биде Din A3, ако немаме, можеме да составиме два A4 заедно, во спротивно вентилаторот ќе биде многу мал.

Може да биде хартија или тенок картон од која било боја, дури можеме да ги рециклираме старите хартии користејќи некои што ги имаме дома и кои не ни служат.

Можеме и да ја насликаме, како оваа на оваа фотографија, која е украсена со цртежи направени од деца.

Првиот чекор е да ја свиткате целата хартија во цик-цак, оставајќи ширина од еден или два сантиметри преклоп. Тоа е, ние ќе создадеме еден вид мев со хартијата.

Ние ја свиткаме целата свиткана хартија на половина и врзуваме малку од крајот со жица или леплива лента, осигурувајќи се дека е добро прицврстена. (Внимавајте на сликата Ц на фотографијата).

На рабовите на двата дела, т.е. однадвор лепиме две долги ленти од картон, широк еден или два инчи како преклопот, но многу подолго, бидејќи тие треба да служат како рачка за да се навиваме.

Сега можеме да го користиме нашиот вентилатор, да го отвориме и да се вентилираме, ги спојуваме двете картонски ленти во раката и повторно да ги свиткаме, ги одделуваме. Практичен, ефтин и едноставен опсег за правење.

Извор - вашите занаети

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Пола dijo

  Идејата за вентилаторот е многу добра, а објаснувањето е многу јасно. Сакав !!!