Виножито сè ќе работи со децата

Денес ќе направиме посебен занает што ќе го правиме со деца. Иако е вистина дека ги започнавме фазите на деескалација во Шпанија, има уште многу да се мине и важно е да се задржи расположението и да не се намалува. Ова мора да се пренесе на деца и овој занает е идеален за него.

До неодамна балконите беа преплавени со детски цртежи на виножита и денес сакаме да го направиме тоа со занает што дури и најмалите можат да го направат. Тоа е многу едноставно и потребни се неколку занаети.

Што ти треба за занаетчиството

 • Топки во боја
 • Бел лепак
 • 1 фолија ДИНА-4
 • Обликувани ножици (по избор)
 • Црн маркер

Како се прави занаетчиството

За да го извршите занаетот, прво ќе треба да нацртате виножито со големина што ја сметате на хартија за да можете подоцна да го декорирате. Откако ќе го нацртате, изберете ги обоените топчиња што треба да ги лепите. Изберете една боја за една лепенка за виножито, друга за друга, друга за облаците.

Гледате како го лепи малку по малку. Ако детето е мало, ставате лепак и малолетникот работи со фини моторни вештини, ставајќи ги топчестите топчиња на лепилото добро распоредени, така што е добро „обоено“.

Подоцна, откако ќе завршите со ставање на обоените топчиња. Евентуално може да земете ножици за облик за да исечете, како што гледате на сликата за да му дадете малку поубава форма.

Со оваа активност се обидуваме да одржиме состојба на ум во рамките на многу критичната ситуација што се доживува на социјално ниво. Децата треба да чувствуваат оптимизам и да видат дека работите можат да се подобрат ... Покрај тоа, со овој занает децата ќе работат на фини моторни вештини, дискриминација на бојата, цртање ... Тоа е многу убав занает што децата ќе сакаат да го прават!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.