Висечки саксии со картони за рециклирање млеко

готови саксии

Денешниот занает е идеален да се прави со деца или само ако сакате да имате оригинална висечка жардиниера подготвена да ја имате внатре или надвор од вашиот дом. Занаетот што ќе го видите подолу е многу едноставен за правење, иако да се прави со мали деца, тоа не е идеално. Тоа се висечки саксии направени со картонски картони.

Да се ​​направи со деца од 8 години, тоа може да биде поисплатливо, бидејќи мора да го користите секачот и да сликате со четки, а помалите деца можат да најдат потешкотии.

Materialsе ви требаат материјали

материјали за саксирање

 • 1 празен картон за млеко
 • 1 шрафцигер
 • 1 секач
 • 1 ножици
 • 1 црн маркер
 • Темпера
 • Четки
 • Јаже
 • Почва за растенија

Како се прави занаетчиството

Чекорите се многу едноставни.

Прво ќе мора обележете ја областа што ќе го исечете за да го направите висечкиот сад.

Исечете со помошниот нож и многу внимателно создавајќи ја формата што најмногу ви се допаѓа. Може да биде исправен или со други форми. Направивме облик на глава на животно од фантазија, па додадовме забавни уши на пресекот.

Во долниот дел од садот ќе мора да направите најмалку 6 дупки Со шрафцигер, помислете дека почвата ќе влезе во вашиот сад и ќе мора да ги имате за да ја исцедите водата.

Потоа насликајте го садот на начин што го сметате за најубав и забавен. Насликавме фантазија зелена боја и направивме прекрасно лице за спиење кон главата на животните од фантазијата за саксијата.

Откако ќе се исуши, ќе морате направете четири дупки по еден во секој агол од горниот дел на садот за да може да се направат дупки каде што ќе оди јажето со шрафцигер.

Поминете го јажето и Исечете ја големината на јажето за кое размислувате во зависност од тоа каде ќе го закачите.

Додадете ја земјата и семето на вашиот тенџере што виси и закачете го каде што сакате.

Веќе го имате подготвено!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.