Вселенски ракети со картонски цевки

Вселенски ракети со картонски цевки

За тоа слободно време, можете да пресоздадете две многу оригинални и забавни ракетни ракети. Можете да ги направите со картонски цевки што можете да ги рециклирате и нема да ви требаат многу повеќе од рециклирана хартија, малку картон и забавни бои за да можете да ја направите оваа идеја толку просторна. Тоа е занает што можете да го направите со најмалата од куќата и да можете да украсите детски простор од куќата, одете по него!

Материјалите што ги користев се:

 • Две долги картонски цевки
 • два листа украсна хартија со различни цртежи
 • парче црвен картон и друго сино картон
 • .вездена форма машина за умирање
 • картон со златен метален ефект
 • картон со црвен метален ефект
 • компас
 • секач
 • ножици
 • молив
 • топол силикон со пиштол

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Ние го лепиме украсна хартија околу картонските цевки. На парче сино картон правиме круг со помош на компас со дијаметар од околу 12 до 15 см. Ние го правиме истото на друго парче црвен картон и ги исекуваме.

Вселенски ракети со картонски цевки

Втор чекор:

Го бараме централниот дел од кругот што ќе биде обележан со компасот и правиме страничен пресек на таа централна точка. На тој отвор ќе се обидеме направи конусна форма. Willе забележите дека има многу картон од едната страна, па обидете се да направите конусна форма, лепете колку што мислите дека е потребно и потоа исечете го вишокот дел.

Трет чекор:

Ние ги лепиме конусните форми на врвот на украсените картони. Со машина за сечење матрици во форма ѕвезда правиме две од нив сини, а други две црвени. Ние ги лепиме starsвездите од едната страна на ракетата.

Четврти чекор:

На картон со метален ефект со златна боја, цртаме една од облиците на нога од ракета. Со оваа нога, ќе го искористиме како образец за да нацртаме уште две, исто така ќе нацртаме уште три, но кои се следат на обратен начин. Идејата е да имате 6 парчиња и да одговарате на три нозе, со тоа осигуруваме дека се закачени два картони и ќе и дадат поголема стабилност на ракетата, а нозете се поригидни.

Петти чекор:

Ние ги ставаме нозете до ракетата за да ги исцртаме отворите што ќе ги исечеме. Ние ги правиме засеците со секачот и ги ставаме нозете меѓу нив. Нема да биде потребно да ги залепите доколку видиме дека се притиснати. Конечно исечеме два правоаголници за да ги симулираме прозорците, ќе ги залепиме на ракетата под theвездите.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.