Дали ги знаете сите видови и предности на венецијанските ролетни?

венетонски ролетни

Не зборуваме за новина, бидејќи венетонски ролетни Тие се со нас со децении. Но, секако станаа тренд, бидејќи и покрај одминувањето на времето се уште се многу присутни во нашите животи и во нашиот дом. Она што на почетокот изгледаше како да имаат простор само во канцелариите, стана познат и ние го сакаме тоа. Дали сакате да знаете кои се нивните типови како и сите предности што ги претставуваат?

Знаејќи го ова, можеме да кажеме дека се соочуваме со еден од најпопуларните стилови на слепи насекаде во светот. Оттука, кај нив нашата декорација секогаш ќе има голем успех. Значи, не можеме да останеме без нив или без се што имаат да ни кажат, што не е малку.

Што се венецијански ролетни?

што се венецијански ролетни

Како што ни се укажува, Тие се вид на ролетни кои можат да имаат различни завршетоци во нивните материјали, но сите се составени од еден вид хоризонтални листови. тоа ќе ни го штитат домот. Некои од овие листови може да бидат подебели, а други малку потенки, бидејќи секогаш има опции за сите вкусови и потреби. Благодарение на врвките што ги имаат, можете да ги продолжите или, напротив, целосно да ги подигнете, кога ви е потребно. Додека шипките се тие што делуваат како водичи, бидејќи можеме да направиме повеќе светлина да дојде кога ни е потребна или можеби целосно да го избегнеме неговото поминување кога сонцето силно удира.

Кои се видовите на венецијански ролетни?

Можеме да најдеме одредена разновидност во венецијанските ролетни бидејќи не само материјалите од кои се направени, туку и нивните форми и многу други детали што ќе ги откриете сега:

 • Дрвени венетонски ролетни: Тие се еден од најелегантните стилови. Тие се прилагодуваат на дом во рустикален стил, каде што дрвото е многу присутно во него, но и во многу модерен. Тие се најразновидни и едни од најизбраните. Без да заборавиме дека се изолациски.
 • Венецијански ролетни во различни нијанси: Бидејќи иако се направени и од дрво, можете да најдете дабови, ореви, па дури и бели облоги.
 • Венецијански ролетни од бамбус: Тие се една од најеколошките опции кои мора да ги земеме во предвид, иако да, сепак ја имаат завршницата и предностите на дрвото.
 • Алуминиумски венецијански ролетни: Заедно со дрвото е уште еден од најбараните материјали во однос на венецијанските ролетни. Можете да имате различни ширини во летвите за да ги задоволите вашите потреби.
 • Венецијански ролетни со вертикални летви: Иако е точно дека сме навикнати да гледаме како овој тип на ролетни ги носат хоризонтално, вие ја имате и спротивната страна. Бидејќи вертикалноста додава оригиналност на ваква идеја. Како што може да претпоставите, тие работат како да е завеса.
 • ПВЦ венецијански ролетни: Ако изберете полуцврсти, тоа ќе биде една од најдобрите опции за поголема издржливост. Затоа што е точно дека тие можат да се деформираат со топлина.

Како да се измерат венецијанските ролетни

Тоа е една од основните точки да знаеме добро која е големината што ни треба. Затоа, ако имате прилично јасна предност, каде што има простор од двете страни, имате многу полесно. Бидејќи Мора добро да ја измерите рамката на споменатиот прозорец и да ја запишете фигурата. На таа бројка ќе додадеме уште 5 сантиметри, но од секоја страна. Зошто? Бидејќи на овој начин крајниот резултат ќе биде многу попрофесионален, покривајќи го целиот прозорец во целост.

Ако прозорецот е кон агол и нема простор од таа страна, тогаш 5-те сантиметри ќе ги додадеме само таму каде што има простор. Ако прозорецот има фиока за венецијански ролетни, тогаш мора прво да го измериме ова, а потоа ќе ги зголемиме потребните сантиметри, така што прозорецот исто така е покриен со самата венецијанска ролетна. Откако ќе ги имате мерењата и вашата венецијанска ролетна дома, само треба да ја склопите на едноставен начин. За тоа тука се потпорите од кои треба да ги лизнете двата пина со кои ги имаат. Покрај тоа, за да се поправат, имаат горен дел кој ќе треба да го свиткате за да бидат во иста линија со ролетната. Толку едноставно!

Предности на овој тип на ролетни кои треба да ги знаете

предностите на ролетните vencianas во споредба со другите

Мора да се каже дека тие се многу разновидни, бидејќи се прилагодуваат на сите видови прозорци и украсни стилови. Во прилог на регулирање на количината на светлина што сакате да помине низ нив, бидејќи само вие го имате последниот збор. Чистењето е исто така полесно отколку ако размислуваме за традиционалните завеси и бидејќи не е текстил, можеме засекогаш да заборавиме на грините. Можете да ги имате во различни завршетоци и бои. Што повеќе да бараме од венецијанските ролетни?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.