Како да направите бел зајак од полимерна глина или Фимо

Во ова туториал Јас ве учам да моделирате а бел зајак изработен од полимерна глина или Фимо, што можете да ги искористите за да украсите мноштво предмети или да го користите како приврзок за клучеви, на пример.

Материјали

За да го направите зајакот ќе ви треба полимерна глина како што е Фимо, иако може да биде од секаков вид, и сушен на воздух и печен. Е се обликува на ист начин како што го користите оној што го користите. На colores што ќе ви треба, ако сакате исто како и ова што ве учам во ова упатство, тие се следниве:

  • Бланко
  • Rosa
  • Amarillo
  • Црна

Покрај глината, можеби ќе ви треба и А постојан маркер да нацрта некои мали детали. И како алатка, со А. нож со нож ќе имате доволно.

Чекор по чекор

Да почнеме со правење на глина бел зајак од тело, што е едноставно бела топка. Завртете го добро за да нема брчки.

Да се ​​направи Пити мора да земете две еднакви парчиња бела глина. Прво превртете ги за да создадете две bolas а потоа превртете ги тие топки напред и назад со показалецот и надолу од едната страна на топчето. На овој начин, едниот дел е изострен додека другиот е заоблен, со што се создава a капка. Кога ги имате, залепете ги под телото на зајакот, оставајќи го заоблениот дел од капките да излегува напред.

Залепете розова топка во центарот на белата топка за да направите носот.

Нацртај со постојан маркер на очи, правејќи точка и три линии нагоре за да симулираат трепките.

Ајде сега рацете. Мора да ги започнете на ист начин како и стапалата, односно да создадете две топчиња, а потоа и две капки. Треба малку да ги израмните со дланката, така што да бидат порамни и да ги залепите на страните на телото на зајакот, оставајќи го заоблениот дел повторно напред.

Да ги направам уши Повторно креирајте две капки, но овој пат мора да ги истегнете многу повеќе за да бидат долги и впечатливи уши. Израмнете ги малку и направете го истото со две помали розови парчиња, кои мора да ги залепите над белиот дел.

Залепете го уши до зајакот.

Toе додадеме еден цвет, и за да го направите тоа, мора да направите топка со парче глина од избраната боја. Израмнете го и со нож направете четири ознаки по должината на работ за да ги создадете ливчињата на цвеќето. Лепак исцедена бела топка во центарот за да го завршите цветот.

Лепак цвет настрана на главата на зајакот, и тој е подготвен за украсување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.