Како да направите подножје за мозаични вештачки глини

Глинени подножје

На подморници Тие се многу корисен предмет, но во исто време можат да бидат и а украсен елемент. Во ова туториал Јас ве учам да дизајнирате неколку глинени подметачи со имитација на мозаик, што е, ние ќе им дадеме мозаичен ефект, но без да го создадеме во нив.

Материјали

За да направите мозаични имитациони подлоги од глина, ќе ви требаат следниве материјали:

материјали

 • Глина: можете да го користите типот на глина или паста за моделирање што го сакате.
 • Авл или остар предмет
 • Ролер
 • Дебели стапчиња за јадење
 • Акрилна боја
 • Лак
 • Четка

Чекор по чекор

Поедноставно е отколку што изгледа, и во следново видео можете да го проверите. Во него објаснувам чекор по чекор што треба да направите. Провери го!

По гледањето на видео упатството, можеби единствената тешкотија што ви се појавува е избор на дизајн и комбинација на бои.

Запомнете:

1 º Извадете ја глината. Помогнете си со чепкалките за заби и поставете ги како на сликите, така што подножјата се на иста висина. Не користете многу тенки чепкалки за заби, бидејќи ги сакаме подметачите малку дебели за да не бидат толку кревки.

Мазна глина

2 º Со ударот, креирајте ги жлебовите за да ги имитирате тезите на мозаиците. Можете да ги направите која било големина и форма што сакате.

3 º Оставете ги целосно да се исушат.

Несликани поделници

4 º Нанесете слој од акрилна боја во бојата што сакате да ја имаат споеви на вашиот мозаик. Удрете ги дупките добро и оставете го да се исуши.

Бело насликани поделници

5 º Нежно насликајте ја површината, така што бојата не влегува во празнините. Можете да го направите тоа рачно директно ако не ви пречи да се опиете, или секогаш можете да ја користите четката.

6 º Кога бојата е сува, ставете еден или два слоја лак. Ова може да биде финишот што го сакате, но важно е да го примените за да ги заштитите бродовите добро, бидејќи тие се предмет што ќе го користиме.

Резултат на котли

И сега лесно ќе имате неколку оригинални и многу декоративни поделби дизајнирани од вас.

Подножје за мозаик Подножје за мозаик Рачно изработени подножје


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.