Графомоторни обрасци за деца

Овој занает најдобро го прави возрасен човек за подоцна да ја изврши активноста со деца кои започнуваат во светот на графомоторните вештини. Тоа е многу едноставен занает што можете да го прилагодите на вашите вкусови, интереси и исто така, до моторниот капацитет на детето кон кое е насочено.

Потребни ви се малку материјали и резултатот ќе биде добар. Секако, можете да ги декорирате шаблоните како што сакате, во зависност од тоа дали ги сакате, ги барате или поубави.

Што ви треба за да го направите занаетот

  • 1 картонски лист
  • 1 ножици или нож за ножеви
  • 1 црн маркер
  • 1 лист хартија ДИНА4

Како се прави занаетчиството

За да го направите овој занает треба да имате само лист картон или друг материјал отпорен и лесен за сечење. Направете ги линиите како што гледате на сликата така што откако ќе се исечат, графомоторните вештини може да се работат со различни материјали.

Откако ќе ги пронајдете формите, ќе мора да ги исечете така што да бидат како што гледате на сликата. Haveе мора да ги исечете одвнатре на ист начин за да спречите кршење на картон или избран материјал. Избегнувајте сечење во областите што треба да останат недопрени.

Откако сè ќе се исече, ќе мора да ставите парче хартија под картонот за да служи како графомоторен образец за децата. Откако ќе се постигне, изберете го материјалот за малиот да ја спроведе активноста (може да биде обележувач, боја на восок, со боја на прст, итн.). Изберете го материјалот и активноста што треба да ги направите со малечката и двајцата ќе си поминете убаво.

Вие затоа што ќе имате направено персонализиран образец за детето и детето, затоа што тој ќе биде среќен што си го подготвил тој образец со сета своја убов. Можете да вежбате графомотирика колку пати сакате, само ќе треба да ја смените хартијата за да ја ставите под шаблонот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.