Обележувачи на гума Ева. Fаба

гумена обележувач ева жаба

Обележувачите деца направени од гома ева Тие станаа многу ценет објект меѓу најмалите читатели.

Тие се совршени за обележување на точка на книгатаили дека читаме и не го забораваме следниот пат кога повторно ќе го имаме моментот на читање.

Можеме да направиме многу модели, но денес ќе го предложам ова смешна жаба дека децата сигурно сакаат да ги украсуваат своите тетратки и приказни.

Материјали за да се направи обележувачот на жабата

материјали од обележувачи на ева гумена жаба

 • Бела, зелена и црна гума од ева.
 • Тијарес
 • Лепак
 • Правило
 • Молив
 • Чистачи за црвени цевки
 • Постојани зелени, бели и жолти маркери.
 • Вежби за кругови со две големини

Постапка за изработка на обележувачот

Со помош на владетелот и ознаката со молив на зелената гума два квадрати од 7 х 7 см. Исечете ги со ножиците. Двете мора да бидат исти.

Процес на обележувачи ева гумена жаба

Потоа исечете еден од плоштадите надолу по дијагоналата така што е точно во средина.

процес-обележувач-ева-гума

Земете средство за чистење на црвени цевки и пресечете го на половина. Засукајте го како на сликата за да формирате жаба јазик.

обележувач јазик на жаба

Залепете го јазикот зад триаголникот (половина од плоштадот) многу внимателно.

обележувач на процеси од гума

Со помош на зелени и жолти маркери нацртај го дамки на телото на жабата, како да се кртови.

обележувач на процеси од гума

Залепете го ова парче на врвот на претходното со што страните на плоштадот совршено се совпаѓаат со оние од триаголникот.

обележувач на процеси од гума

Формирајте две очи со црно-бела ева гума, помагајќи ви при вежбите. Ако немате, можете да ги исечете со ножиците.

обележувач на процеси од гума

Лепак на очите на главата на жабата и дајте му сјај со помош на бела боја или постојан бел маркер.

обележувач процес на гума ева

И веќе можете да уживате во вашето обележувач на жаба. Запомнете дека можете да ја оставите вашата фантазија да дивее и да создавате многу различни дизајни.

Ако сакаш малите жаби и сакате да научите како да направите уште едно многу оригинално оригами, можете да го погледнете ова видео во кое објаснуваме како да го направите тоа:

Како што можете да видите, изгледа одлично во аголот на која било книга.

Се гледаме на следниот занает. Чао!!!

процес на обележување ева гума


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Miriam dijo

  Сакав жаби ... супер лесно. =)