Две идеи за украсување салфетки за специјални прилики

Здраво на сите! Во денешниот занает, ќе ви покажеме две идеи за украс со салфетки за специјални прилики каде што сакаме да ја облекуваме нашата маса на оригинален начин.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе треба да направиме украс со салфетки за специјални прилики

Платно салфетки или хартија бидејќи тие можат да се направат и со обајцата. Сепак, препорачуваме да користите крпа салфетки кои се секогаш поубави за да ја облечете нашата маса, а исто така и не создаваме толку ѓубре.

Рацете на занает

Можете да видите како да ги направите двете идеи што ви ги даваме на следното видео:

Идеја 1: отворен цвет

 1. Ние ја отвораме салфетката целосно, ја измазнуваме со рацете и одиме преклопување на сите агли до центарот.
 2. Внимателно ја свртуваме салфетката и преклопуваме повторно сите четири агли до центарот.
 3. Ставаме рака што го држи центарот на салфетката каде што се спојуваат аглите и одиме расплетувајќи ги аглите на дното, што е да се каже, првите што ги свиткавме. Ние ги растегнуваме и обликуваме ливчињата.
 4. Повторуваме во преостанатите агли и веќе го имаме отворено нашиот цвет.

Идеја 2: затворен облик на цвет или роза

 1. Ние го отвораме марамчето во целост, мазно со рацете и ние преклопуваме формирајќи триаголник. Ако салфетката има украс на кој било агол, овој украс ќе го оставиме во аглите што се среќаваат, а не во преклопените.
 2. Vamos виткање на долниот дел од триаголникот додека не се одвиткаат околу 10 см.
 3. Ние навиваме салфетката покрај преклопениот дел и го ставаме последниот агол во внатрешноста на валаното преклопување.
 4. Ги отвораме двата агли да ги формираме ливчињата и имаме цвет затворен.

И подготвени! Можеме да ги ставиме салфетките на плочите само за да и дадеме посебен шмек на нашата маса.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает за следните празници.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.