Детска ламба со пластични чаши

Детска ламба со пластични чаши

Не е лудо, но веќе знаеме дека со многу од предметите што ги имаме дома може да се направат Бесконечност на нештата. Со неколку чаши успеав направи ламба со детски допир. Мислам дека може да биде добар предлог за мало девојче детска забава каде можеме да му дадеме анимиран допир. Многу е едноставно да се изврши и многу ефтино ако сме биле во можност да рециклираме ламба што сме ја сместувале без да знаеме што да правиме со неа. Материјалите се исто така ефтини тие се многу практични да најдете во која било чаршија и ќе ви требаат само силиконски пиштол за лепење на целиот материјал.

Детска ламба со пластични чаши

Материјалите што ги користев за овој занает се:

 • скелетот на ламба што повеќе не го користиме
 • Сијалица со ниска енергија
 • 8 крути пластични чаши од која било боја (во мојот случај тие се сини)
 • пиштол за топол лепак и силикони
 • секач
 • лента со помпони од бојата што ја сакате (во мојот случај е беж)
 • Маркер

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

 

Прв чекор:

Мораме преземе мерка што го има делот од капачето на ламбата, за нив ги поставуваме основата на една од чашите над ламбата и со обележувач обележуваме кружниот облик на капачето, каде што ќе се вметне сијалицата.

Детска ламба со пластични чаши

Втор чекор:

Со помош на секач ние сечеме делот обележан со маркерот, мора да бидеме претпазливи да не се исечеме, бидејќи има доста чаши крути и може да биде тешко да се направи формата кружна, а машината да се лизне.

Трет чекор:

Ние ја ставаме чашата што ја пресекуваме горе и ние ќе се одржи твоите очила наоколу. Ние ќе одиме лепејќи ги еден по еден со пиштол за лепило, ќе го сториме тоа еден по еден, бидејќи силиконот брзо се суши. Го ставаме овој лепак на горното стакло и се приклучуваме Јас ги стакло околу. Ние не само што ќе ставиме силикон во главното стакло, туку и помеѓу очилата, така што тој останува најобединета структура.

Четврти чекор:

Со формираната структура на ламбата ќе се држиме со силиконот лента за пом пом. Ние ќе го поставиме во врв на очилата и во дното г.очила.

Петти чекор:

Има само поставете ја структурата на очилата помеѓу штекерот на ламбата. Needе треба да ставиме сијалица за заштеда на енергија за да не изгори пластиката од очилата со топлина и видете го нашиот одличен дизајн.

Детска ламба со пластични чаши


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.