Како да направите детски рибарче со стаклена тегла

Во овој пост ќе ве научам како да го направите ова рибник за деца за украсување на вашата спална соба. Тоа е одлична идеја за најмалите и не им треба одржување како вистински резервоари за риби.

Материјали за правење рибарска маска на децата

 • Стаклена тегла
 • Обоена ева гума
 • Тијарес
 • Лепак
 • Стапче за ражен
 • Аквариумски камења
 • Постојани маркери
 • Украсена лента
 • Подвижни очи

Постапка за правење рибник на децата

 • За почеток добро исчистете ја теглата и отстранете ја ознаката. Ако имате проблеми, можете да си помогнете со алкохол или маслиново масло со триење со памучна топка или газа.
 • Нацртајте форма на око и триаголник, што ќе биде опашката, во ева гумата.
 • Направете го ова парче двапати затоа што ќе ни требаат две лица на рибата.
 • Подгответе парче од украсена лента на дизајнот што најмногу ви се допаѓа и исечете го на мали парчиња.
 • Залепете го на центарот на рибата за да формирате отпечаток на телото.
 • Исечете го остатокот и сторете го истото за двете парчиња риба.

 • Со постојан маркер со ист тон како украсената лента, ќе направам неколку линии на опашката така што таа да биде подефинирана.
 • Парче жолта ева гума во форма на капка ќе биде перка што ќе го поставам на телото на рибата.
 • Сега, ќе ставам движечки очи во лицето од двете страни.
 • Cutе исечам парче стапче за ражен и ќе го залепам во центарот на рибата.

 • Откако ќе се залепи стапот, ќе го поставам другиот дел од рибата одозгора и ќе заврши.
 • Со црвен маркер ќе направам малата уста.
 • Сега, ќе исечам тенка лента од ева гума што ќе ја превртам околу дното на стапот за да може да се држи во теглата.

 • Pieceе го залепам ова парче во центарот на капакот и ќе го наполнам дното со обоени камења во аквариум.

 • За украсување на теглата ќе користам трајни маркери. Јас ќе го направам меурчиња со сино-бело и потоа растенијата од дното на морето.

И така, вашиот совршен резервоар за риби за украсување на вашата соба е завршен. Се гледаме на следното упатство. Чао!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.