Кутија во форма на еднорог

Кутија во форма на еднорог

Во ова упатство ве учиме на вредноста на рециклирањето. За ова ќе направиме кутија во форма на еднорог и ќе ве научиме како да трансформирате кутија во форма на коцка во оригинална и едноставна имитација. Paintе насликаме кутија во форма на коцка со акрилна боја, ќе нацртаме лице на еднорог и ќе научиме да изработуваме елементи за украсување како што се: ева гумени уши, рог направен од глина слична на гума, украсни ленти и цвеќиња

Материјалите што ги користев се:

 • картонска кутија во форма на коцка
 • бела акрилна боја
 • бела или беж гума од ева
 • розова светкава картонска картон
 • лепак за лепило
 • топол силиконски лепак со пиштол
 • златен сјај
 • ленти или панделки од обоена хартија
 • украсни цвеќиња
 • бела глина слична на гума за џвакање што се стврднува во воздухот
 • мала украсна роза
 • розова сјајна опашка
 • црн маркер со дебел врв
 • четки
 • молив
 • ножици

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Ние ја насликаме целата кутија со бела акрилна боја. Фаќаме глината и направете две хуроа долги околу 10 см и околу 2,5 см дебелина. Кога ги имаме подготвени, ги тркаламе заедно за да формираме рог. Со помош на раката го завршуваме врвот на рогот, така што има остар облик. Оставете ја глината да се исуши, бидејќи ќе се исуши. Sе го намачкаме рогот со бел лепак и ќе го фрлиме златниот сјај така што ќе се држи до опашката.

Втор чекор:

Ние правиме уши: На парче ева гума цртаме едно од ушите и ние го исечевме. Ова уво го користиме како образец за да го нацртаме другото, така што тие ќе имаат иста форма и големина. На задната страна на сјајната картичка трагаме по едно од ушите и цртаме две. Внатре во нацртаниот преглед, насликаме уште едно мало уво што ќе делува како внатрешен дел на увото. Ние ќе го исечеме и ќе го залепиме на увото на ева гумата со лепак.

Трет чекор:

Ние ги земаме ленти од обоена хартија и извиткајте ги со помош на ножици. Во делот каде што е лицето на еднорогот, ќе додадеме две топчиња розова опашка и малку сјај. Willе го продолжиме со помош на четка симулирајќи ги розовите тонови на јагодичките.

Четврти чекор:

Ние ќе ги привлечеме очите на еднорогот. За да ја направам кривата на очите иста, си помогнав и на едното уво, искористувајќи ја нејзината крива, со молив го исцртуваме обликот на окото и завршуваме со цртање на трепките. Подоцна ние го обележуваме цртежот со црн маркер.

Кутија во форма на еднорог

Петти чекор

На горниот дел од кутијата ги поставуваме сите елементи што ги правевме. Themе ги залепиме со врелиот силикон. И како последна завршница, ќе ги поставиме цвеќињата за да го дадеме тој гламурозен изглед на еднорог.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.