Едукативна загатка со стапови за занаети

Денес ќе видиме добар начин да научиме зборови на различни јазици со забавна едукативна загатка направена со стапови на занаетчиството. Совршен е за учење и преглед во лето.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме нашата едукативна загатка

 • Стапчиња за занаети, како сладолед, важно е да не се обоени или ќе биде потешко да се насликаат на нив
 • Слики, можат да бидат маркери, темпери, восоци ...
 • Цело

Рацете на занает

 1. Земаме онолку стапчиња колку што буквите имаат најдолг збор, ако обајцата го имаат истото како случајот со круша и круша, на шпански и англиски јазик, тогаш истото. Во овој случај, ние земаме четири стапчиња.
 2. Ние држиме со ревност стапчињата од едната и од другата страна ќе ја направиме загатката.
 3. Ние ќе ја насликаме претставата на зборот, во овој случај круша, во центарот. Тоа е важно распон на сите стапчиња така што сите делови од сложувалката имаат дел од сликата. Leaveе оставиме простор на врвот и на дното за да можеме да пишуваме подоцна. Ако не сакате да сликате, можете да исечете слика, да ја залепите со бел лепак, а потоа со кожар, да ги направите партициите на стапчињата.

 1. Потоа ќе ставиме на секое лепило буква од избраниот збор и чија репрезентација ја нацртавме. Важно е кога користите повеќе јазици секогаш да го ставаме секој јазик на исто место. На пример, во овој случај, на дното го ставив зборот на шпански и на врвот на англиски. Ова ќе го олесни учењето.

 1. Една препорака е да ги направите овие загатки со иста тема на почетокот, на пример овошје, делови од тело или облека и постепено да додавате други категории.

И подготвени!

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает, има многу загатки што можете да ги направите.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.