Еже направен со ананас

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе видиме како да го направиме ова смешен еж со ананас и малку картон. Совршено е да се направи со најмалите во куќата по мало прошетка на село каде што беа во можност да изберат свој ананас.

Дали сакате да знаете како можете да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да го направиме нашиот еж со ананас

 • Ананас (пожелно е да ги носите на место што е наша сопственост и секогаш да ги земате отворените ананаси)
 • Картон од бојата што најмногу ни се допаѓа.
 • Занаети очи.
 • Црн маркер.
 • Лепак, топол силикон или лепило по ваш избор.

Рацете на занает

 1. Првиот чекор е добро исчистете го ананасот и оставете го да се исуши или исчистете го добро сув. Важно е да се отстранат остатоците од земја, лисја и камчиња. Каков вид чистење ќе направиме ќе зависи од тоа колку е валкано и кога ќе сакаме да го работиме занаетот.
 2. Исечивме триаголник на картон заокружување на рабовите да се направи лицето на ежот. Мора да биде голем триаголник бидејќи ќе треба да ги залепиме занаетчиските очи одозгора и да насликаме нос. Е сечеме исто така два триаголника за да се направат нозе.

 1. Ние ги лепиме очите на занаетите и насликаме нос со црниот маркер во форма на голем круг. Друга опција е да направите мал црн пом-пом за носот. Оваа опција, иако повеќе макотрпна, е многу добра покрај тоа што на ежот му дава посмешен допир.

 1. Конечно го лепиме целото лице на ананасот. За да го направите ова, ќе го свртиме ананасот за да го најдеме делот каде најдобро се вклопува лицето на ежот. И додаваме два мали картонски триаголници како предни нозе.

И подготвени! Веќе го имаме нашиот еж направен со ананас на многу едноставен начин и изгледа одлично

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.