Загатка во форма на куче

Здраво на сите! Во денешниот занает ви донесуваме како направи загатка во форма на куче. Тоа е совршен начин да поминете забавно попладне, можете да ги направите парчињата помеѓу различните членови на семејството, да ги преместите сите заедно во сад и да започнете да ја собирате сложувалката.

Дали сакате да знаете како можете да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме нашата загатка во форма на куче

 • Ролна тоалетна хартија
 • Стап лепак или друг лепак од картон
 • Црвен картон
 • Теми во боја
 • Тијарес

Рацете на занает

 1. Ние делиме и ролна картон за тоалетна хартија го пресекуваме на девет дела. Два од овие делови ќе останат како затворен круг, остатокот ќе го отвориме.
 2. На два затворени круга ќе бидат основата на кучето. Ние ќе им ја дадеме следнава форма:

 1. Земаме еден од отворените делови и ќе ги составиме на следниот начин и ќе им ставиме лепак за да останат фиксирани. Ќе биде Нозете на кучето.

 1. став las предни нозе, ќе направиме слично на претходната форма, но ќе ја одделиме фигурата на два дела, еден многу поголем од претходниот. Theе го скршиме малиот дел.

 1. Уши Makeе ги направиме со уште два дела, но овој пат ќе ги залепиме краевите нанадвор.

 1. За муцка ќе ги залепиме краевите на дел на следниот начин:

 1. За опашката ќе преклопиме и залепиме друг дел како што е прикажано на фотографијата подолу:

 1. Y конечно ќе ги направиме деталите за главата. Redе го исечеме јазикот од црвениот картон и со конците ќе направиме топчиња за очи и тартуф. Можеме да додадеме и други детали како што се ѓердан, шал итн. Ние ќе ги залепиме овие детали на соодветните парчиња.

И подготвени! Сега можеме да започнеме да ја правиме оваа загатка за кучиња. Треба само да ги одделиме различните парчиња и да ги ставиме заедно.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 

 

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.