Закачалка за додатоци за кујна со пирографија

Вршејќи домашни работи и преуредувајќи работи, наидов на неколку дрвени летви. Во отсуство на закачалка за кујнски додатоци, помислив дека ќе биде можност да се направи. Тогаш ти покажувам како да се направи кујнски закачалка со пирографија!

Подготовки за правење занаети

Материјали

 • Дрвена лента (во мојот случај, имам земено една од приближно 42 х 5 х 5 см)
 • Молив
 • Владетел или метар
 • 2 затворени приклучоци
 • 4 Нишки за навој
 • 1 Прирачник за бришење
 • Четки
 • Лак
 • Бел лепак
 • Бои (користев акрилик и спреј)
 • Стринг
 • Пирографија

Процес:

Занаети со дрво

 1. Исчистете ја летвата и исечете ги (ако е потребно) и нацртајте полукруг на домашен агол.
 2. Пила на аглите покрај патеката. Отстранете ги чиповите со шмирглање сите темиња.
 3. Откако ќе се изшкуркаат темињата, можеме да „пирографија“ и да затемниме некои или сите нив. Јас го направив тоа затоа што ми се допаѓа рустикалниот допир што ми го дава.

Занаети со пирографија

 1. Нацртајте ја границата со молив. Подоцна, поминете го малку по малку со пирографскиот рекордер
 2. Сенки може да се додадат или кој било друг цртеж. Со трпеливост да не го горите дрвото или да претерате со тоновите.

Занаети со слики и дрво

 

 1. Насликајте ги шила со спреј. Подобро е да ги заковате на некое дрво и да заштитите со хартии кога сликате. Значи, не мора да чистите ништо подоцна.
 2. Наслика украс. Нацртав црвени, точки и жолти, бели и класични црни бубамари. Оставете го да одмори додека не видите дека е суво.

Како да лакирате дрво и да направите занаети

 1. Исечете остатоци од вишок дрво, иста големина како штекерот без да се брои конецот. Ова ќе ни помогне дека, кога виси, дрвото е добро поткрепено и не „танцува“ или има наклон, како што се случува со некои слики кога ги обесуваме. Потоа залепете ги со белиот лепак во близина на аглите.
 2. За околу 15 минути лакирајте сè.

Составување додатоци за занаети

 1. Исечете 3 парчиња канап за да направите плетенка. Сакав да го оставам подолго од големината на закачалката, затоа што тогаш сакав да го искористам тоа за да направам централно преклопување, во случај во иднина, да посакам да ставам нешто поголема тежина.
 2. Откако ќе се заврши плетенката, да се соберат сè. Прво ги ставаме шила, до запирањето на конецот.
 3. Од зад грб, ги поставуваме приклучоците до нивното запирање на конецот. Делот што се вади треба приближно да одговара на дрвото што претходно сме го поставиле.

Закачалка за кујна и занаетчиство

Завршивме со поставување на плетенка што ја направивме, и имаме прилагоден приврзок подготвен за нашите кујнски додатоци. Се надевам дека изгледа добро за вас како и неговата функција.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.