11 супер лесни занаети од снешко

занаети од снешко

Слика | Пиксабеј

Доколку оваа година решивте да го украсувате домот повеќе и подобро за божиќните празници, продолжете да ја читате оваа објава бидејќи сигурно ќе најдете многу кул идеи за украсување на вашиот дом. Особено ако барате да правите снешко и се чувствувате како да правите занаети.

Со малку имагинација и трпение ќе успеете занаети од снешко од најразновидните и со користење на многу различни материјали. Подготвени? Ајде да го направиме тоа!

Снешко со чорапи

Занаети снешко со чорапи

Понекогаш со некои стари материјали што ги имаме дома можете да направите одлични занаети. Затоа, не ги фрлајте вашите омилени чорапи бидејќи можете да ги рециклирате за да ги направите овие слатки снешковци. Со нив можете да им дадете зимски шмек на полиците дома, било во вашата спална соба или во дневната соба.

Кои материјали ќе ви бидат потребни за да го направите овој занает снешко? Главната работа е белите чорапи. Други работи што ќе треба да ги додадете на листата се: ножици, ластици, копчиња во боја, мали обоени монистра, конец, игла, силикон, остатоци од ткаенина и вата.

Постапката за изработка на овој занает е многу лесна: пресечете го чорапот, наполнете го со вата, ставете го шалот и капата и залепете ги монистите на телото. Резултатот ќе ви изгледа многу убаво! Можете да го видите во објавата Снешко со чорапи.

Снешко да украси, ја започнуваме божиќната илузија

Занаети со шал снешко

Друг модел на занаети од снешко што можете да го подготвите е ова. За да го креирате ќе ви требаат и чорапи кои повеќе не ги користите и ги имате низ дома. За разлика од претходниот, има смешна црна горна капа.

Материјалите што ќе треба да ги соберете за да го направите овој снешко се сите овие: бели чорапи, копчиња, вата, игла, конец, силикон и филц во боја.

Процесот на изработка на овој дизајн е исто така многу лесен и всушност многу личи на претходниот занает. Можете да видите како е направено во објавата Снешко за украсување, ја започнуваме илузијата на Божиќ. Ако веќе сте го примениле првиот занает за кој зборував во оваа листа, ова ќе биде парче торта за вас. На овој начин можете да ја украсите вашата куќа со различни видови снешко, иако сите се најубави.

Божиќна играчка

Божиќни играчки занаети од снежни луѓе

Во продолжение следува еден од најубавите изработки од снешко кои ќе можете да ги подготвите. Пред Божиќ, одличен подарок е ако планирате да го прославите невидливиот пријател. Тоа ќе биде убав детал и прилично евтин.

Овој занает претставува лице на снешко и ако го протресете, можете да видите како паѓаат мали снегулки. Материјалите што ќе треба да ги искористите за да ја направите оваа играчка се неколку, па затоа ви препорачувам да земете предвид: картон за изработка, црно-бел маркер, син сјај со мали ѕвездички или снегулки, обоени бои, проѕирна пластика, пом- помови и уште некои работи што можете да ги прочитате во објавата Божиќна играчка.

Изработката на овој занает ќе потрае, но ќе си поминете одлично. За да не изгубите детали од сите чекори, ве советувам да го погледнете видео туторијалот што ќе го најдете во објавата Божиќна играчка.

Снешко со шнола

Занаети со шипки за облека од снешко

Еве еден од најкул занаетите од снешко за да додадете забавен и весел допир на вашите алишта: штипки за облека од снешко. Тоа е многу лесен занает да го направите тоа, ако на вашите деца им е здодевно дома, тие можат да ви подадат рака за да направите добар грст од нив.

Дали сакате да научите како да ги направите овие љубопитни клипови за снешко? Најпрво ќе треба да земете неколку дрвени штипки за алишта. Потоа бел лак, црн маркер за детали, ножици, лепак и предиво во две бои за украсување на носот на куклата и изработка на шалот.

Осмели се да го направиш овој занает! Можете да ги знаете сите чекори во објавата Снешко со шнола.

Снешко со пластични чаши за еднократна употреба

Изработка на снешко со чаши

Покрај Божиќ или Христово или Христово, уште еден од украсите кои можете да ги ставите дома за да го украсите со зимски мотиви е снешко. Овој модел е направен со пластични чаши за еднократна употреба, за да можете да ги искористите сите оние што нема да ги искористите за време на божиќните банкети за да го направите снешкото.

Други материјали што ќе ви бидат потребни за изведба на овој занает се: портокалов картон, црна филц ткаенина, црна капа и штипки.

Откако ќе ги соберете сите, само треба да се фатите за работа. Можете да откриете како се прави овој занает во објавата Снешко со пластични чаши за еднократна употреба.

Држач за белешки со снешко за Божиќ

Снешко Занаети Снешко за облека

Друг начин да ја украсиме канцеларијата или куќата со зимски мотиви и особено со снешко е ова држач за белешка за клип. Можете да му дадете многу намени, на пример да им го доделите секое место на гостите на божиќна вечера или да ги користите за да поставите фотографии во украсна венец или да закачите порака.

Материјалите што ќе ви бидат потребни се следниве: дрвени штипки за алишта, бел лак, средства за чистење цевки, црн маркер, кружен и ѕвезден перфоратор, пом-пом, лепак, ножици, сребрена сјајна пена и картон.

Во објавата Процес на производство на држачот за белешки за снешко Ќе ги најдете сите упатства за изработка на овие држачи за штипки, кои се многу слични на штипките за облека во форма на снешко.

Обележувач за снешко

Занаети со обележувачи на снешко

Со доаѓањето на студот или божиќните празници, повеќе ни доаѓа да останеме дома и да ги читаме сите оние книги што ги чекаме. Доколку сакате да читате неколку книги истовремено, за лесно да запомните која е последната страница што сте ја прочитале, следниов занает добро ќе ви дојде. Тоа е за Обележувач за снешко.

За да го направите овој занает за снешко ќе ви требаат: дрвени стапчиња, маркери во боја, бела акрилна боја, портокалова картон, лепак, топчиња од филц, селотејп и копчиња.

Постапката за правење на овие обележувачи е лесна и многу забавна. Дури и вашите деца можат да ви помогнат да ги направите и тие ќе имаат експлозија! Можете да ги видите чекорите во објавата Обележувач за снешко.

Занаети за рециклирање за Божиќ. Снешко

Занаети снешко со картон

Еден од изработките со снешко фокусирани на децата што можете да го подготвите попладне кога им е досадно е овој со рециклирани материјали. Поточно со користење на картон од ролна тоалетна хартија.

Ова ќе биде главниот материјал за изработка на телото на Снешко но за да го обликувате ќе ви требаат сите овие работи: пена во боја, средства за чистење цевки, пом-пом, ножици, филц, лепак, перфоратор од пена и трајни маркери.

Постапката за правење снешко не е премногу комплицирана. Доколку сакате да видите како се прави тоа, не пропуштајте ја објавата Занаети за рециклирање за Божиќ. Снешко каде што ќе најдете мал туторијал со слики. Откако ќе завршат, децата можат да си играат со снешкото. Ќе им се допадне!

Божиќна украсна чинија со снешко

Снешко занаети Божиќна чинија Снешко

Уште еден занает за снешко посветен на децата што можете да го направите со нив за време на божиќните празници е овој прекрасен декоративна чинија со кој можете да ја декорирате кујната на вашата куќа или дури и детската соба.

Тоа е многу лесен занает за правење, иако во некои чекори на децата ќе им биде потребна вашата помош. Кои се материјалите што ќе треба да ги набавите за да го направите овој занает? Забележете! Главната работа е пластична или картонска плоча. Исто така обоена пена, ножици, лепило, предиво, лукави очи, копчиња, трајни маркери, средства за чистење цевки, руменило и памучни брисеви.

Во објавата Божиќна украсна чинија со снешко ќе можете да ги прочитате упатствата за изработка на овој украс.

Божиќна честитка за деца со снешко

Честитка за изработка на снешко

За да им ги честитаат Божиќните празници на своите најблиски, многу луѓе сè уште го избираат Божиќ наместо текстуални пораки бидејќи се потрадиционални и попривлечни. Ако сте еден од тие луѓе и сакате да се занимавате со занаети, сигурно оваа година ќе сакате да го направите овој дизајн на честитка.

Станува збор за убав снешко за кој ќе треба да ги соберете следниве материјали: картон во боја, ножици, лепак, очи што се движат, ЦД, трајни маркери и снегулка и кружен удар.

Во објавата Божиќна честитка за деца со снешко Можете да ги видите сите чекори за да ја направите оваа картичка за да ги честитате празниците.

Снешко со капачиња од шишиња

Занаети од снешко со капачиња од шишиња

Доколку сакате да направите оригинален и поинаков украс за украсување на вашата елка, обрнете внимание на ова убаво снешко направен со капачиња од шишиња. Тоа е многу забавен начин за рециклирање на капачињата и за децата да се забавуваат.

За да го направите овој занает ќе ви требаат: две капачиња од шишиња, маркери во боја (портокалова, црвена и црна), парче волна за создавање на буданда, парче врвка за правење закачалка, пиштол за топол лепак и ножици.

Со сето ова и упатствата на овој занает кои ќе ги најдете во објавата Снешко со капачиња од шишиња можете да го направите овој многу креативен украс со кој ќе и дадете уникатен шмек на вашата елка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.