Две идеи за правење занаети со касети за перење - Лесно направете сам

Во ова туториал Ви донесувам две идеи да направите занаети со касети за перење. Лентата за миење е а украсна леплива лента што е направено како лента за маскирање или лента за столарија, но со обоени цртежи и шари.

 

Роденденска картичка

Е започнеме со создавање честитка за роденден. Ајде да ги видиме подолу материјалите што ви требаат и чекор по чекор.

Материјали

 • Бел картон
 • Лента за миење во три различни дизајни
 • Лента за миење во златен, жолт или портокалов тон
 • Означи пенкало
 • Тијарес

Чекор по чекор

Да го сториме тоа роденденска честитка Лепете по неколку сантиметри од секоја од трите перни ленти што сте ги избрале. Залепете ги вертикално и одделени со неколку сантиметри помеѓу една и друга лента. На овој начин ќе симулираме свеќи на торта. Исечете ги панделките на различни висини, така што свеќите изгледаат повисоки од другите.

Areе го направиме тоа повици на свеќите. За да го направите ова, земете ја вашата лента за миење во златен, жолт или портокалов тон. Исечете три капки со ножиците и залепете ги на лентите што само што ги ставивте на картичката.

И само треба да го напишете порака што сакате, и ќе го имате подготвено честитки за роденденот. Одлично е да се прави со деца, дури и за покани на роденденската забава.

Подлога

Втората идеја е а подлога изработени со рамни стапчиња или стапчиња од пука. Seeе видите колку е корисно.

Материјали

 • Осум рамни стапчиња или стапчиња од мраз
 • Ленти за миење
 • Силиконски пиштол

Чекор по чекор

Треба да започнете со земање шест од осумте поло стапчиња што сте ги подготвиле. Тоа ќе бидат оние со кои ќе ги покриете касета лента. Лепете ги од едната страна на стапчињата на другата, проверете дали не се извртени, така што дрвото не е видливо.

За краевите на стапчињата, преклопете го касета лента по кривината, на овој начин ќе се добие заоблен облик и долниот дел нема да се гледа. Може да го исечете и со ножици, но ова е најлесниот и најбрзиот начин да го скриете тој дел.

Сега, кога ги имате сите шест наредени стапчиња, време е да обединете ги со другите две и ја создаваат структурата на подлога. Ставете една од нерастените чепкалки за заби под шесте редени и вертикално распоредени чепкалки за заби. Ставете ги на таков начин што да бидат на исто растојание едни од други и одете од едниот до другиот крај на стапот поставен хоризонтално. На овој начин ќе знаете каде да го залепите секој. Аплицирај силикон во пиштол во секој од зглобовите и лепете ги сите стапчиња. Исто така, залепете хоризонтално друг стап хоризонтално на другиот крај за да ги споите двата дела на поставените стапчиња.

И ќе го имате своето подлога подготвена за употреба и заштита на која било површина, но најдобро од сè, исто така е декоративни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.