Змии со картони тоалетна хартија

занаетчија со змии

Овие змии што се прават со картоните за тоалетна хартија е многу лесна и тие секогаш даваат добри резултати. Децата го сакаат и уживаат во изработката на овој занает, иако со ножиците ќе им треба малку помош ако се млади.

Следно, ќе објасниме како да го направите овој занает за уживање да го правите со деца или со кого сакате!

Кои материјали ви се потребни

занаетчија со змии

DAV

 • Материјалите се лесни за наоѓање и лесни за употреба. Не пропуштајте кои се материјалите што треба да ги соберете за да го направите овој прекрасен занает.
 • 1 картон ролна тоалетна хартија (или неколку, во зависност од змиите што ви се потребни)
 • Темпера во боја
 • Четки
 • Тијарес
 • Движечки очи
 • Лепак

Како да го направите овој занает

Прво ќе треба да го земете картонот од ролна тоалетна хартија и да ја изберете бојата што сакате да ја има вашата змија. Избравме зелена боја за двете змии што ги направивме. Подгответе сè за да ставите боја со боите, доколку е потребно комбинирајте ги боите за да постигнете подобри резултати.

Кога имате ролна насликана во саканата боја, исечете ја картонската цевка како што гледате на сликата за да добиете картонска спирала насликана во избраната боја. Тоа ќе биде телото на змијата. На почетокот на змијата ќе мора да направите мал пресек што ќе биде јазик. Насликајте го црвено. Потоа, во овој момент, мора да ги земете подвижните очи и да ги залепите на она што ќе биде главата на змијата.

Оставете го да се исуши, така што змијата е целосно завршена. Направивме две змии, една само зелена боја и друга зелена, но додаде жолта како мали дамки.

Можете да ја насликате вашата змија како што сакате, можете да направите 1 или многу од нив ... Вие одлучувате како сакате да бидат вашите змии!

Ја имате змијата подготвена!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.