Знак за рачка на врата со порака

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе го направиме ова знак за ставање на кваката и дека секој што ќе влезе во собата може да ја прочита пораката што сакаме да ја пренесеме.

Дали сакате да знаете како можеме да го направиме тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да го направиме нашиот постер

 • Картон со боја што ни се допаѓа најмногу. Ако станува збор за многу темен тон, можеме да додадеме малку креп хартија во боја залепена за да можеме да пишуваме на неа.
 • Креп хартија (по избор)
 • Означи пенкало
 • Лепак (ако користиме креп хартија)
 • Тијарес

Рацете на занает

 1. Го земаме картонот и одиме отсечете голем правоаголник бидејќи пораката што ќе ја напишеме мора да биде јасно видлива. Откако ќе се исече правоаголникот, ќе направиме круг од едната страна што исто така ќе го исечеме за да имаме дупка преку која ќе го закачиме знакот на кваката или на рачката.

 1. Го покриваме картонот со хартија за крепи, во случај избраниот картон да е темноНа Putе ставиме лепак по целиот картон, а потоа ќе ја залепиме хартијата за крепи. Мора да бидеме внимателни со областа каде што е кругот, бидејќи е можно хартијата за крепи да се скрши во таа област. Waitе почекаме да се исуши пред да продолжиме.

 1. Ја пишуваме пораката што сакаме да го ставиме, на пример: „јавете се пред да влезете“, „не поминувајте“, „добредојдовте“ итн.

 1. Ние исто така ќе додадеме детали во прегледот на постерот, како неколку редови, точки, starsвезди или што и да е што најмногу ни се допаѓа. За овие детали секогаш можеме да користиме иста боја со маркер, или да варираме и да ставиме различни бои. Важно е дека ни се допаѓа знакот што ќе биде на вратата од нашата соба.

И подготвено! Сега можеме да почнеме да правиме знак за врата.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе ги направите овие занаети.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.