Игра за да научите броеви

Игра за да научите броеви

Имаме многу смешна картонска желка. Овој вид занает е направен така што малите можат да почнат да учат да ги знаат броевите и исто така да знаат да бројат.

Структурата на желката ќе биде многу убава и ќе ги направи малите да им се допаѓаат. Willе им се допадне како можат да се забавуваат поставувајќи ги конусите со нацртаните броеви, во внатрешноста на шуплините каде што треба да се совпадне со ист број точки.

Материјалите што ги користев се:

 • Широк картон кој не е премногу дебел
 • Бел картон
 • зелен картон за цртање на главата и нозете
 • обоени картички за правење шишарки (до 9 различни бои)
 • две големи украсни очи
 • кафеава акрилна боја
 • црн маркер
 • црвен маркер
 • ножици
 • Четка за боја
 • молив
 • компас
 • лепак за лепак или ладен силиконски тип

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

На картон, со помош на компасот, ќе го направиме нацртај голем круг што ќе го формира телото на желката. Во внатрешноста на кругот исто така ќе нацртаме 9 кругови. Cutе го исечеме големиот круг и сите кругови што ги направивме во внатрешноста на телото.

Втор чекор:

Ние лепиме под картонот бел картон и го пресекуваме вишокот дел. Видливиот дел од телото ние го насликаме кафеаво.

Трет чекор:

Со маркер насликаме мали точки во рамките на малите кругови во рамките на телото. Willе започнеме со цртање од една до девет поени. На овој начин, детето ќе мора подоцна да ги избере конусите со нацртаниот број и да ги постави во соодветниот круг со бројот на поени.

Игра за да научите броеви

Четврти чекор:

Петти чекор:

На 9-те картички во боја нацртаме 9 кругови со компасот. Тие ќе бидат со дијаметар од околу 8 до 9 см. Ние ги исекуваме и правиме попречен пресек од работ на кругот кон централната точка на дијаметарот. Ова сечење ќе ни помогне полесно да го направиме конусот.

Игра за да научите броеви

Чекор шест:

Ние го правиме конусот и ние ја пресметуваме нејзината големина со тоа што ја совпаѓаме со круговите што сме ги направиле во телото на желката. Кога ќе го завршиме тоа, ги лепиме неговите краеви, ако имаме многу картон на едниот крај, го сечеме. Во мојот случај за да го залепам, морав да поставам стегач за да го држам картонот додека не се исуши лепилото.

Игра за да научите броеви

Осми чекор:

Кога ќе ги имаме направените шишарки ги сликаме броевите со обележувачот. За да ја играат оваа игра, детето треба да ги постави конусите во соодветните кругови.

Игра за да научите броеви


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.