Игра «Кажи ми приказна»

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе играме игра да раскажуваме приказни. Тоа е едноставен и забавен начин да поминете попладне правејќи ја играта за да можеме да ја користиме онолку пати колку што сакаме.

Дали сакате да знаете како можете да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме нашата игра со раскажување приказни

 • Повеќе или помалку рамни камења. Идејата е дека можеме да цртаме од едната страна и да можеме да ги поддржуваме на масата. Значи, потребно е тие да бидат рамни.
 • Постојани маркери од разни бои. Можете исто така да користите темпера или други видови на бои. ç
 • Торба за складирање на сите камења.

Рацете на занает

Можете да видите како да го направите овој занает чекор по чекор на следното видео:

 1. Првото нешто што ќе направиме е лоцирајте ги камењата. Можеби е добра идеја да прошетаме во кои треба да ги избереме камењата што најмногу ги сакаме за да го направиме нашиот занает. Така, можеме да споделиме добро време и со најмалите во куќата.
 2. Откако ќе ги избереме сите камења, ајде добро да ги исчистиме. За да го направите ова, ќе ги ставиме во слив со вода и со четка ќе ги четкаме за да ја отстраниме целата кал. Ги исплакнуваме и оставаме добро да се исушат.
 3. Сега треба само да ги украсуваме камењата. За тоа, ние ќе насликаме различни фигури, како дрво, сонце, брод, зграда, животно, река… Сите бројки што ги сакаме.
 4. Кога е суво, можеме да започнеме да играме. Да се ​​игра, едноставно е како да се стави раката во торбата и да се изберат три камења. Theе мора да им раскажеме приказна на останатите играчи во кои се појавуваат оние работи или места што се појавуваат во камењата. Може да се игра и сам за да помогне во работењето на имагинацијата.

И подготвени! Можеме да почнеме да играме сега.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.