Како да направите детски календар - Занает чекор по чекор

Во ова туториал Јас ве учам да создадете А. детски календар, совршен за најмалите да научат на забавен и креативен начин денови, недели и месеци во годината. Одлично е да се направи во А. училница o en Casa за детската соба.

Материјали

Да го сториме детски календар ќе ви требаат следниве материјали:

 • Ева гума
 • Чувствував
 • Чувствувани пенкала
 • Чувствувани фигури
 • Кружна машина за дупчење
 • Квадратни удар
 • Бел лепак
 • Тијарес

Чекор по чекор

Прво, напишете ги деловите од календарот на гума: "Денес е…"; „Месец“; „Ден“. Потоа отсечете го контура со креативни ножици за сечење. Можете да залепите неколку парчиња ева гума за да дадете волумен. Откако ги лепеше, со пенкала насликајте го прегледот и изблендирајте го со нежно триење со парче ева гума. Залепете ги на пена од гума за пешкир.

Со удар со квадратни дупки удри 31 квадрати ева гума за деновите во месецот. Напишете го бројот за секој ден на плоштадите и залепете ги на филц правоаголник.

Потоа создадете различни простори со правоаголници на филц. Едно ќе биде за деновите во месецот, друго за деновите во неделата и друго за месеците.

Сега вежба кругови ева гума со удар за деновите во неделата и за месеците во годината. Напишете секој ден и месец внатре и залепете ги на соодветниот правоаголник од филц.

Во овој момент, пирс со истото вежба ева гума од друга боја, но овој пат ќе ви треба само контура наместо кругот. Ова ќе дејствува како рамка за обележување на ден и mes каде сме. Украсете го удирајќи го чувствувани фигури. Потоа можете да го сторите истото со удар со квадратна дупка за да обележите кој ден е.

И ќе завршиш со твоето детски календар. Запомнете дека имате многу опции за украсување силуети различни Како што можете да видите, го направив тоа со тема за бонбони, но исто така ќе изгледаше одлично со силуети на животни, цвеќиња, временски услови ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.