Како да направите календар за доаѓање

календар

Завршува месецот ноември и започнува месец полн со магија, особено за најмалите. Во декември започнавме со традиција и ние ги броиме деновите додека не пристигне Божиќ, па денес во занаетСИ ви покажувам како да го направите тоа на забавен начин .. ајде да видиме како да направите брз и лесен календар на доаѓањето, Ако сакате, сепак сте на време да го сторите тоа. Па, одиме чекор по чекор:

Материјали:

За да го направиме овој календар за доаѓање, ќе ни требаат:

 • Закачалка.
 • Менувачка лента.
 • Силна нишка.
 • 25 обоени пликови.
 • Броеви.
 • Пинцети.
 • Божиќни марки.

Процес:

календар-1

 • Идејата на овој календар е дека децата се учесници и дека имаат изненадување, затоа и јас имам направи неколку гребени картички така што секој ден можете да ја испробате вашата среќа и да изберете помеѓу две приговори. Го имате упатството за картички со кликнување ТУКА
 • Ја ставаме секоја картичка во нејзиниот плик.

Можете исто така да го избришете овој чекор и да ставите бонбони или чоколадна шипка во секој плик, или мал предмет што може да ви текне.

календар-2

 • Willе го затвориме пликот и ќе го ставиме бројот соодветно, па децата ќе одат да го пронајдат денот во неделата што се допира!
 • Ние ќе го украсиме пликот со жиг со Божиќен мотив.

календар-3

 • Ние ќе ја подготвиме закачалкатаЗа ова ќе покриеме со мијална лента што се врти околу жицата.
 • Ние ќе ја поминеме конецот низ стегачот и ќе го врземе за закачалката. Willе го прицврстиме пликот на стегачот. 

календар-4

 • Ова ќе го сториме со сите 25 пликови. Како што можете да видите во мојот случај тие се обоени и секој што го украсив на некој начин, тука можете да ја пуштите вашата фантазија да лета, па дури и децата да можат да го сторат тоа, тоа ќе биде многу забавна активност.
 • Конечно ќе направиме јамка на јадицата на закачалката да го украси и да му даде Божиќен изглед.

Се надевам дека ти се допадна И, веќе знаете дали го правите тоа, со задоволство ќе го видам на која било од моите социјални мрежи. Се гледаме на следното.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.