Како да направите ресна за приврзоци

помпон

Во денешното упатство ќе видиме како да направите ресна за приврзоци многу лесно и едноставно да се направи и со резултат што ќе ве изненади.

Во овој случај, помпон е за клуч од кутија, крајниот резултат е многу убав, бидејќи белата ресна се издвојува наспроти темната боја на дрвото. Можете да си играте со боите на декорацијата и да ја изберете бојата што најмногу ви одговара или онаа што ви се допаѓа најмногу, ми паѓа на памет и дека можете да мешате различни бои во иста ресна.

Материјали:

За да ја направиме оваа приврзок за клучеви, ќе ни требаат само:

 • Памучна нишка.
 • Ножици

Процес:

помпон 1

 • Започнуваме со намотување на раката со конецотСето тоа зависи од големината што сакате да ја направите ресната, можете да свртите три, четири или како во мојот случај пет прста. Ние даваме неколку вртења, колку што е дебелината што сакате да излезе.
 • Од друга страна ќе исечеме околу 50 см конец и ќе го поминеме низ клучот и околу три сантиметри правиме јазол.

помпон 2

 • Започнување на јазол врзавме два јазли на конецот што го подготвивме, точно во средина.
 • Ние ја преклопуваме "грмушката" на конецот надолу, како што е наведено на сликата и ги извадивме двата краја на конецот на кој го имавме врзано, по една за секоја страна.

помпон 3

 • Ние правиме неколку круга, секој крај на конецот беше во една насока и врзавме два јазли одвнатре, така што јазолот е скриен.
 • Ние ги исекуваме краевите на пакетот, сите на исто растојание, со што се добива нашата помпон.

помпон 4

Можеме да го сториме тоа за клучеви од куќа или за парче мебел како украсен мотив, давајќи му на тој начин поинаков и оригинален изглед.

Се надевам дека ќе го примениш во пракса и тоа Ако ви се допадна, споделете го на вашите социјални мрежиЗа какви било прашања, со задоволство ќе ви одговорам. Се гледаме на следното упатство.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.