Како да направите сад во форма на лист монстера чекор по чекор

Во ова туториал Јас ве учам да создадете А. чинија обликуван како лист од монстера, што е толку модерно во украсувањето на домовите и прославите. Не треба да пронајдете вистински лист, доволно е само печатење на силуетата на еден.

Материјали

Да се ​​направи садот во форма на лист од монстера ќе ви треба следново материјали:

 • Цртеж на лист Монстера
 • Глина за сушење на воздухот
 • Нож од глина
 • Акрилна боја
 • чинија
 • Лак
 • Хартија за пергамент или мрсна хартија

 

Чекор по чекор

Почнете да барате д печатење на лист од монстера. Можете да пребарувате на Интернет за „силуета на лисјата од монстера“ и ќе излезете со неколку опции. Исечете ја силуетата за да можете да ја обележите подоцна. Измазнете ја глината со a ролери.

Поставете го растенија на листот монстера на глинениот лист и обележете ја силуетата со нож или кој било остар предмет.

Мораш пресечете го внимателно и одделете го вишокот глина. Со истиот нож обележете го линии на листот. Еден во центар вертикално и другите преку заминување на листот.

Поставете а чинија со лицето надолу со лист од хартија за печење o растителна хартија покривајќи го. Ставете го листот на него со обележаните линии свртени надолу. По 24-48 часа ќе биде суво.

Да насликаме заедно 2 или 3 нијанси на зелени без воопшто да ги мешаме. Удрете ги вдлабнатините на линиите со најтемна боја за да им дадете длабочина и реализам.

Конечно, заштитете го вашиот сад со a лак. Можете да го користите сјаен, сатен или мат, во зависност од финишот што сакате да го дадете во вашиот сад.

И ќе го имате вашиот готов сад за декорација кој било простор во вашата куќа. Со дупките што ги имате нема да можете да складирате мали предмети, но тоа е повеќе декоративен елемент отколку корисен. Дури и да е така, можете да го користите ставајќи го на влезот за да ги оставите картичките, на пример.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Маноли dijo

  Ми се допадна резултатот